Kripto Para Değerleri

Kripto Para Değerleri

Bitci.com
Bitci.com
1672 kez okundu

Kripto para değerleri, Sanal para değerleri, Djital para değerleri, Kripto para ne demek? Kripto para nedir? Kripto para nasıl alınır? Kripto para nasıl satılır? İlk kripto para birimi Bitcoin ile ortaya çıkan kripto paralar son zamanların en çok konuşulan gündem maddelerinden biri… Bu yazıda kripto paralarla ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Bir kripto para yatırımcısıysanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız…

Kripto para değerleri, birçok etkene bağlı olarak değer kazanıp, kaybederken; her geçen gün yatırımcı sayısını artırıyor.  Popülerliği ve piyasa işlem hacmi açısından en gözde sanal para birimleri olarak BitcoinBitcoin CashEthereumLitecoinRipple

Sadece Bitcoin tek başına sanal para piyasasının yaklaşık yüzde 55’ine sahipken; diğer popüler kripto para birimleri olan Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin ve Ripple piyasa hacmi açısından birbiriyle yarışıyor, hatta bazı kripto para birimleri Bitcoin’in yeri alabilecek potansiyeli olup olmaması açısından yakından takip ediliyor.

Dijital para, güvenlik sebebiyle yüksek seviyede şifreleme kullanılarak oluşturulmuş birimlerin genel adıdır. Orijinal adı ‘crypto’ ve ‘currency’ kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan ‘cryptocurrency’ kavramıdır. Genel olarak kripto para piyasasında işlem gören bütün ‘cryptocurrency’lere Türkçe’de kripto para denirken; bazı kullanım şekillerinde kripto değer olarak da isimlendirilebilir. Sanal paralar bugün emtia niteliğinde bir ticaret birimi olarak da nitelendirilmektedir.

2008 yılı ekonomik küresel kriz sonrası ortaya çıkan dijital para birimleri ilk çıktıkları zamanlarda sessizce geliştirilse de; daha sonra özellikle dijital para birimi Bitcoin ile öne çıkan sanal paralar ünlü yatırımcılardan, dünya devi yatırım şirketlerine kadar herkesin dikkatini çekti.

Kripto para değerleri en çok takip edilen sanal paralar Bitcoin, Bitcoin Cash, Etherium, Ripple ve Litecoin en yüksek işlem hacmine sahip, dolayısıyla da en popüler sanal paralar birimleridir. Dijital para birimleri değerlerinde yaşanan sert yükseliş ve düşüşlerle gündemden düşmezken aslında bu para birimleri reel paralardan oldukça farklı özelliktedir. Kripto para dünyasına yatırım yapan ve yakından takip eden ünlü yatırımcılar ve dev şirketlerin yaptığı tahmine göre, dijital paralar gelecek zamanda elimizdeki reel paraların yerine geçecek.

2018 Yılının En Değerli 10 Kripto Parası

1- Bitcoin
Piyasaya ilk çıkan dijital para birimi olan Bitcoin neredeyse ‘kripto para’ ismiyle özdeşleşmiş durumda…
Aralık 2017’de 20 bin doların üzerine çıkarak tarihi rekorunu kıran Bitcoin, sonrasında sert düşüşler yaşasa da son aylarda yeniden yükselişe geçti.

2- Bitcoin Cash
Bitcoin Cash, Bitcoin’in bölünmesiyle 1 Ağustos 2017 ‘de ortaya çıkmıştır. Böylelikle elinde Bitcoin’i olan yatırımcılar aynı miktarda Bitcoin Cash’e de sahip olmuşlardı. Sonrasında 2 sanal para birimi ayrıldı ve BCH, tek başına bir para birimi haline geldi. 

3- Ethereum
Ethereum standart bir sanal para sözleşmesine sahip olsa da Ether adlı kendi madeni para birimine sahip bulunuyor.

4- Ripple
Ripple, merkezinin belli olması açısından finansal kuruluşlar arasındaki en popüler sanal para birimi olarak kullanılıyor.

5- Litecoin
Kullandığı teknoloji açısından Litecoin, Bitcoin’in en büyük rakibi olarak gösteriliyor. Ancak buna rağmen değeri hala ortalamanın altında…

6- Cardano
Cardano az bilinen bir dijital para birimi olmasına rağmen, yüksek bir potansiyeli barındırıyor.

7- EOS
Yaşadığı tüm dalgalanmalara rağmen piyasada tutunmayı başarmış bir sanal para birimi…

8- Stellar
Bu dijital para biriminin kısa süre sonra piyasaya daha fazla sürülmesi bekleniyor.

9- Tether
Son dönemde gösterdiği performansla Tether, değerli sanal para birimleri arasına girdi.

10- IOTA
Potansiyeli yüksek para birimleri arasında gösteriliyor.

Kripto para dediğimizde kripto borsalar da oldukça önem taşıyan öğelerdir.  Birçok kripto para alternatifi sunan Bitci, Türkiye’en gelişmiş kripto borsasıdır. Birçok özelliği ile kullanıcıya en rahat kullanışı sunan bitci.com‘a üye olup kripto alım ve satımı yapabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.