Kripto Para Borsası

Kripto Para Borsası

Bitci.com
Bitci.com
3594 kez okundu

Kripto para borsası nedir, ne işe yarar, nasıl alınır ve çalışır, nasıl satarım, yükselir mi? Kripto para fiyatları düşer mi? İşte son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan ve geleceğin yeni para birimi olarak gösterilen kripto paraların işlem gördüğü borsalar hakkında tüm detaylı bilgiler…

Kripto para borsası nedir? Bu sorunun cevabı; Kripto para borsası, bir çok kripto paranın alınıp satıldığı bir platformdur. Kripto paralar fiziki olarak ya da dijital itibari olan paralarla satın alınmaktadır. Satın alan kişiye ait olan daha önceden tanımlanmış kripto para cüzdan adresine aktarılır. İlgili kişinin cüzdanına para aktarılmasının anlamı, o sanal paranın cüzdan adresine aktarıldığının ilgili küresel hesap defterine ( blockchain – blok zincir ) işlenmesidir.

Özellikle son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte dünyanın geldiği noktaya baktığımızda, herhangi bir ödeme yapmak için şimdi kullandığımız para birimlerinden ve ödeme sistemlerinden çok daha farklı para birimleri kullanılacağını tahmin edebiliyorsunuz. Bunun sebebi ise, 2017 yılında inanılmaz bir sıçrama ile yaklaşık yüzde 1600 gibi bir yükseliş gösteren sanal para birimi bitcoin ve onu takip eden ve sayıları gün geçtikçe çoğalan diğer dijital paralardır. Sanal para, Dijital para ve coin ismini verdiğimiz bu teknolojik para birimlere denir. Gelecek zamanda ödeme sisteminin vazgeçilmeyecek para birimleri olabilir. Bu doğrultuda kuvvetli adaylar arasında yer almaktadır.

Nasıl Kripto Para Alabilirim?

Peki, yatırımcılar bu dijital para birimlerine nasıl sahip olabiliyor? Ödeme işlemleri, satın alma işlemleri hiç elimize bile almadığımız bu sanal paralarla nasıl gerçekleşebiliyor? Kripto para borsası tam olarak da bu noktada karşımıza çıkıyor. Bu borsalarda elinizdeki para birimi ile sanal para satın alabiliyorsunuz. Benzetme yapmak gerekirse elinizdeki Türk Lirası’nı Amerikan dolarına çevirmek gibi düşünebilirsiniz.

Bu borsaları, ayrıştıran özellikler olmasına karşın bildiğimiz borsa mantığında çalışır. Kripto para borsaları aracılığıyla sahip olduğumuz sanal paraları satabilirsiniz. Ya da yeni dijital paralar satın alabilirsiniz. Kripto para borsalarının sayısı, sanal paraların ilk çıktığı günden bu güne dünya genelinde sayıları gittikçe artarken; bu borsalarda çok yüksek rakamlar dönmekte ve sürekli yeni bir saldırıya maruz kalmaktadır.

Bir çok kripto para borsası, sadece yerel kullanıcıları sistemine dahil ederken; ulusal olarak yeni kullanıcı kabul eden kripto para borsaları da bulunmaktadır. Bu borsalarda tek veya birden fazla dijital para satışı yapılabilmektedir. Yalnız her kripto para borsasının kendine ait belli başlı özellikleri ve vizyonu mevcuttur. Ülkemizde de kripto para borsası olarak faaliyet gösteren bir çok şirket bulunmaktadır. Bu borsalara kayıt yaptıran yatırımcılar bu platformlar üzerinden kripto para alabilmektedir. Veya satabilmektedir, Ülkemizdeki yasal mevzuat henüz net olmadığı için, kripto para borsalarına kayıt yaptırırken bazı özel bilgilerinizi vermeniz gerekebilmektedir.

Ayrıca sanal para piyasasına yatırım yapmak isteyen yatırımcı, işlem yapmak istediği kripto para borsasıyla ilgili oldukça detaylı bir araştırma yapmalı ve güvenilir, kaliteli bir platform seçmelidir. Bu platformların sayısının oldukça fazla olduğunu ve bunların arasında az sayıda güvenilir ve kaliteli platformlar yer aldığını göz önünde bulundurmalıyız.

Kripto Para Borsaları Hacklenebilir Mi?

Kripto para borsalardaki tüm sanal paralar işlem yapılan borsaların soğuk cüzdanında tutulmaktadır. Akıllı kripto para borsaları birden fazla soğuk cüzdanda tutar. Bu doğrultuda Hackerların herhangi bir şekilde bu bahsi geçen soğuk cüzdanlara erişim sağlaması ve burada bulunan sanal paraları kendi adreslerine aktarmaları demek o kripto para borsasının batması, o kripto para borsasında işlem yapan yatırımcıların yani kullanıcıların tüm sahip olduğu paraların kaybolması demektir. Ne yazık ki bu yaşanılan durumun herhangi bir geri dönüşü de yoktur. Çünkü bitcoin bir kez transfer yaparak aktarıldıysa, onu bir daha geri alamazsınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.