Komodo (KMD) Nedir?

Komodo (KMD) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
2456 kez okundu

Komodo, kendi ekosistemi vasıtasıyla daha güvenli, hızlı ve kullanımı kolay olmayı vaat eden, gizlilik odaklı merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Bitcoin’in güvenliğini ve Zcash’in gizliliğini birleştirdiği ifade edilmektedir. Proof of Work prensibine göre çalışmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede KMD Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. EK olarak KMD’nin güçlü yönlerine ve fiyatına değineceğiz.

Komodo (KMD) Nedir?

Komodo, uçtan uca teknoloji çözümleri sunan güvenli, istikrarlı ve birlikte çalışabilir bir blok zinciri platformu ve ekosistemidir. Platform sayesinde projeler kendi blok zincirlerini oluşturabilmektedir. Ek olarak token satışlarına da ev sahipliği yapabilmektedir.

Komodo’yu Zcash’in bir çatalı olarak tanımlamak mümkündür. Yani zero knowledge proof gibi Zcash’te bulunan özellikler Komodo’da da mevcuttur. Komodo blok zincir platformu; şeffaf, anonim, özel ve değişebilen işlemler yapmak için Komodo’nun açık kaynaklı kripto para birimini (KMD) kullanmaktadır.

Diğer blok zincirleri tek bir paylaşılan blok zinciri modeli kullanırken Komodo’nun birleşik çoklu zincir mimarisi, her bir harici projeye altyapı ve özel bir blok zinciri sağlamaktadır. Bu çok zincirlik tasarım, Komodo’yu diğer blok zinciri platformlarından ayırmaktadır. Her projeye, Komodo’nun altyapısıyla kendi blok zinciri ekosistemini oluşturma fırsatı verilmektedir.

Komodo’nun (KMD) Güçlü Yönleri Nelerdir?

Platform, ağ güvenliğini önemli ölçüde artırmak için Bitcoin’in hash gücüne bağlanan Gecikmeli İş Kanıtı (dPoW) fikir birliği mekanizmasını kullanmaktadır. Bitcoin, fazla hash gücüne sahip olduğundan ve ele geçirilmesi en zor blok zincir ağı olduğundan bu durum Komodo’ya artı puan kazandırmaktadır.

Her on dakikada bir Komodo’nun bir yedeği Bitcoin ağında saklanmaktadır. Süreç, noter düğümleri olarak bilinen 64 seçilen sunucu tarafından yönetilmektedir. Yani Komodo zinciri ele geçirilip değiştirilse bile Bitcoin ağındaki yedekler Komodo’yu korumuş olur.

Bir zincir için çok sayıda kullanıcıyı “idare edebilmek” için çok önemlidir. Aksi ihtimal zincirin başarısız olmasına yol açacaktır. Komodo için ölçeklenebilirlik temel bir özelliktir. Platformun ölçeklenebilirlik çözümünün saniyede 100 milyon ödeme işleyebildiği ifade edilmektedir.

Komodo’nun (KMD) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Komodo’nun (KMD) toplam arzı 200,000,000 KMD’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 131,040,813 KMD’dir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 1,511,113$ olan projenin piyasa değeri 70,498,921$’dır.

KMD şu anda borsalarda 0,545224$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak KMD fiyatı Aralık 2017’de 11,54$ seviyesini görmüş ve kendi rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.