KOK (KOK) Nedir?

KOK (KOK) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
524 kez okundu

KOK, merkezi platformların (tekel, yüksek ücret vb.) neden olduğu sorunları çözmek için dijital içeriğin özelliklere göre uyarlanıp optimize edilmiş bir token ekonomisi olarak tasarlanmıştır. Mevcut küresel platformların tekelleşmesi sorununu çözmek istemektedir. Bitci.com olarak bu makalede KOK Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

KOK (KOK) Nedir?

KOK, içerik oluşturucuların adil ücretler aldığı ve tüketicilerin içeriklerin keyfini çıkardığı bir içerik platformudur. Bu platformun adil, açık ve şeffaf bir ekosistemle merkeziyetsiz bir şekilde yaratılması hedeflenmiştir. Özellikle yaratıcı özgürlük için bir alan geliştirmek hedeflenmiştir. Ek olarak NFT protokolüyle oyun (eşya), müzik ve video gibi içeriklerin ticaretini yapmak ve bunlara sahip olmak mümkündür.

Platformun arkasında KOK Vakfı bulunmaktadır. Küresel içerik endüstrisini ve blok zincirini teknolojisini entegre ederek mevcut iş modelini yenilemeyi amaçlayan bir vakıftır. Ayrıca proje halihazırda birçok partnere sahiptir. İşbirliği içerisinde bulunan markalar şunlardır: Chain Capital, Waterdrip Capital, Kirin Capital, Towb Music ve RIAK.

KOK Token Nedir?

KOK token, ekosistemin kripto para birimidir. İçeriğin ödenmesi, mülkiyeti, dağıtımı ve tazminatı için kullanılmaktadır.

Token sahipleri; merkezi olmayan ve kendi kendini yöneten özerk bir organizasyon (DAO) olarak toplanmaktadır. Telif yüzdesi, komisyon oranları, içerik derecelendirmesi, kitle fonlaması, ağ kaynaklarının kullanımına karar vermek gibi konulara burada karar verilmektedir.

Token ekonomisi dört token bileşeninden oluşmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır: İçerik sağlayıcısı, servis sağlayıcısı, servis kolaylaştırıcısı, kullanıcı + küratör.

KOK’un Amacı Nedir?

KOK, geleneksel dijital medya içerikleri endüstrisinin çarpık sistemlerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Ek olarak medya endüstrisinin hem niteliksel hem de niceliksel olarak birlikte geliştirebileceği daha keyifli, ayırt edici ve zengin içerikli bir platform oluşturulması hedeflenmektedir.

KOK’un Mevcut Fiyatı ve Toplam Arzı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre KOK’un toplam arzı 5,000,000,000 KOK’tur. Ancak dolaşımdaki arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Projenin son 24 saatlik ticaret hacmi 11,277,692$ olarak belirtilmiştir.

KOK şu anda borsalarda 3,95$ seviyesinden işlem görmektedir. Bu yazının kaleme alındığı hafta en düşük 3,64$ seviyesi gören token, en yüksek ise 4,79$ seviyesini görmüştür. Bununla birlikte Şubat 2022’de 6,83$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.