KardiaChain (KAI) Nedir?

KardiaChain (KAI) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
896 kez okundu

KardiaChain (KAI) hem birlikte çalışabilir olan hem de kendi kendini optimize edebilen ilk merkeziyetsiz blok zincir platformlarından biridir. Bitci.com olarak bu makalede KardiaChain (KAI) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

KardiaChain (KAI) Nedir?

Birlikte çalışabilirlik ve geliştirilebilirliğe özel odaklanan bir Byzantine-Fault Tolerant Delegated Proof-of-Stake (BFT-DPoS) akıllı sözleşme platformudur. En önemli amacı blok zincirinin büyük sorunlarından biri olarak görülen “parçalama” sorununu çözmektir. Ayrıca blok zincirlerinin benimsenmesini ilerletmek isteyen platform, tüm güçlü yönlerini birleştiren bir ekosistem oluşturmayı planlamaktadır.

KardiChain (KAI), geliştiricilere zincir üzerinde farklı zincirlerle etkileşime giren çapraz zincir dApp’leri oluşturma şansı vermektedir. Bu sebeple bir blok zincir tıkandığında diğerine kolayca yönlendirme yapılabilmektedir. Bu ise bir başka blok zincirinin işlem gücünü kullanarak genel tıkanıklığı azaltmaktadır.

KardiaChain (KAI) Nasıl Kuruldu?

Aralık 2018’de iki eski lise arkadaşı Trip Pham ve Huy Nguyen tarafından kurulacağı açıklanmıştır. İkili, diğer zincirlerle birlikte çalışabilecek bir çapraz zincir platformu oluşturmayı amaçlamıştır. Bu; protokolden bağımsız olarak iki ayrı defterin bilgilerine aynı anda erişen ve bunları doğrulayabilen KardiaChain’in ikili ana düğümleri (Dual Master Nodes) tarafından gerçekleştirilmektedir.

İlk halka açık test ağı “Archi”, KardiaChain’in ilk duyurusundan yarım yıl sonra başlatılmıştır. Bundan bir buçuk yıl sonra ise KardiaChain’in ana ağı 29 Aralık 2020’de yayına girmiştir.

KardiChain (KAI) Nasıl Çalışır?

Platform üç ana bileşenden meydana gelmektedir. Bunlar şunlardır: Dual Master Node (İkili Ana Düğüm),  Elastic Sharding (Elastik Parçalanma) ve Smart Contract Markup Language (Akıllı Sözleşme Biçimlendirme Dili).

Dual Master Node: İkili düğümler, KardiaChain’in defter verilerine ve tercih edilmiş diğer blok zinciri verilerine eşzamanlı erişime sahiptir. Blok zincirler arasındaki herhangi bir veriyi taşıyabilmektedir.

Elastic Sharding: Optimum ağ güvenliği ve performansı sağlamaktadır. Ayrıca blok dağıtımını düzenleyip ikili düğümlerde ve ana ağda uygun sayıda düğüm ve stake gücünü sağlamaktadır.

Smart Contract Markup Language: Geliştiricilerin KardiaChain üzerinde zincirler arası akıllı sözleşmeleri verimli bir şekilde dağıtmaları için nihai araçtır. Ek olarak farklı sözleşme platformları arasındaki dil bariyerini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

KardiaChain (KAI) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre KardiaChain (KAI) maksimum ve toplam arz miktarı 5,000,000,000 KAI’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 3,880,000,000 KAI’dir. Bununla birlikte KAI’nin son 24 saatlik ticaret hacmi 893,172$ iken piyasa değeri 38,854,228$’dır.

KAI şu anda kripto para borsalarında 0,00997939$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 0,160205$ seviyesine yükselerek kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.