IRISnet (IRIS) Nedir?

IRISnet (IRIS) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
883 kez okundu

IRISnet, çeşitli hizmetler sunan küçük ve orta ölçekli işletmelere blok zinciri tabanlı açık ağ sağlayan bir protokoldür. IRISnet, 2016 yılında kurulan Şangay merkezli Bianjie Al ekibi tarafından tasarlanıp geliştirilmiştir. Bitci.com olarak makalede IRIS nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

IRISnet (IRIS) Nedir?

IRIS ağı, dağıtılmış iş uygulamalarının oluşturulmasını kolaylaştıran bir teknoloji temeli sağlamayı amaçlayan bir blok zincirler netidir. Yeni nesil dağıtılmış uygulamaların temeli olacak şekilde tasarlanmıştır. COSMOS-SDK ile oluşturulan IRISnet, birleştirilmiş bir hizmet modeli aracılığıyla zincirler arası birlikte çalışabilirliği sağlarken DeFi uygulamalarını desteklemek için de çeşitli modüller sağlamaktadır.

IRIS Ağı, daha büyük bir ağ olan Cosmos ağının parçasıdır. Ağdaki bölgeler, standart IBC protokolü üzerinden Cosmos ağındaki diğer herhangi bir bölgeyle etkileşime girebilmektedir. 

Hizmet protokolü ve geliştirilen IBC protokolü, Cosmos SDK’ya katkıda bulunmaktadır. Bu durum da SDK kullanıcılarının IRIS ağı ile uyumlu blok zincirleri geliştirmesine olanak tanımaktadır.

IRISnet’in Avantajları Nelerdir?

Konsorsiyum blok zincirlerinin çoğu büyük şirketler topluluğu tarafından işletilmektedir. Ancak IRISnet ise küçük işletme operasyonları çözümler getirmeyi amaçlamaktadır.

Protokol, hem zincir için hem de zincir dışı kapasiteleri birleştirmeyi hedeflemektedir. İşlemler blok zincirinde yürütülürken veri işleme ve iş mantığı zincir dışı yürütülecektir. Ek olarak IRISnet, iş operasyonları için akıllı cüzdan hizmeti de sunmaktadır.

IRIS Token Nedir?

IRISnet’in kripto para birimi IRIS’tir. Ağda üzerinde üç farklı amaca hizmet etmesi için tasarlanmıştır. Bu hizmetler şunlardır:

  • Staking: Cosmos Hub’taki ATOM tokenine benzer şekilde IRIS tokeni, PoS blok zinciri güvence altına almak için staking tokeni olarak kullanılacaktır.
  • İşlem ücreti: IRIS tokeni, IRIS ağındaki tüm işlemler için ücret ödeme maksatlı kullanılacaktır.
  • Servis ücreti: Ağdaki hizmet sağlayıcıların, IRIS tokenlerinde belirtilen hizmet ücretlerini alması gerekmektedir.

IRISnet’in (IRIS) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre IRISnet (IRIS) toplam arzı 1,994,957,077 IRIS’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 1,237,548,959 IRIS’tir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 2,066,476$ olan projenin piyasa değeri 70,950,592$’dır.

IRISnet’in (IRIS) şu anda işlem gördüğü mevcut fiyat 0,057453$’dır. Ancak Nisan 2021’de 0,299467$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.