IoTeX (IOTX) Nedir?

IoTeX (IOTX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
967 kez okundu

IoTex sıradan insanların verilerine, cihazlarına ve kimliklerine sahip olacağı bağlantılı bir dünya inşa etmeyi hedeflemektedir. Bitci.com olarak bu makalede IOTX nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

IoTex Nedir?

IoTex, gerçek dünya verilerini ilk kez zincir üzerinde dApp’lere bağlayan; hızlı, güvenli ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir blok zincir platformudur. Blok zinciri, donanım ve oracle’ı birleştiren IoTeX, kullanıcıların “bir sonraki büyük fikrini” güçlendirecek güvenilir bir temel olarak tanımlanmaktadır.

Blok zincirinin gücünden yararlanan IoTeX, akıllı cihazların/verilerin potansiyelini ortaya çıkarmayı ve yeni nesil gerçek dünya dApp’leri ve dijital varlıklarını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. IoTex, gerçek dünyadan blok zinciri evrenine veri getirmektedir. Bununla birlikte platform sayesinde herkes, gerçek dünya verilerine dayalı olarak dijital varlıklar kazanabilmektedir.

Platform 2017 yılında kurulmuştur. Platformun merkezi Silikon Vadisi’ndedir. Google, Facebook, Uber, Bosch vb. markalarda görev almış 30’dan fazla mühendis ve bilim insanından oluşan bir ekip tarafından desteklenmektedir.  Platform sıradan kullanıcıların, ürettikleri veriye sahip olmalarını ve kontrol etmelerini görev edinmiştir. 

IOTX Token Nedir?

IoTeX’in yerel kripto para birimi IOTX’dir. ERC-20 standardına sahiptir. Platforma göre IOTX, protokolün can damarıdır ve ağın merkizeyetsiz şekilde yönetilmesini sağlamak için teşvikler sağlamaktadır.

IoTeX yatırımcıları, ağ kaynaklarına erişmek için IOTX’i harcayabilir, paylayabilir ve/veya yakabilir. IOTX’in faydası arttıkça IOTX’in talebi ve değeri de artacaktır. Kullanıcıların ağı sürdürmeleri için sürekli teşvikler sağlanması planlanmaktadır.

Ek olarak kullanıcılar IOTX ile dApp’ler ve hizmetler için ödeme yapabilmektedirler. Ayrıca token ile delegeler için oy da kullanılabilmektedir.

IoTeX’in (IOTX) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre IoTex’in (IOTX) toplam arz miktarı 9,496,266,827 IOTX’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 9,490,829,322 IOTX’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 30,188,521$ olan projenin piyasa değeri 876,801,893$’dır.

IoTex’in işlem gördüğü mevcut fiyat 0,092530$’dır. Ancak Kasım 2021’de 0,255593$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.