Injective Protocol (INJ) Nedir?

Injective Protocol (INJ) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
733 kez okundu

Injective Protocol (INJ) zincirler arası marj ticareti, türevler ve forex vadeli işlemleri sunan merkezi olmayan bir borsadır. Bitci.com olarak bu makalede INJ Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Injective Protocol (INJ) Nedir?

Protokol, Katman 2 uygulaması olarak Cosmos blok zinciri üzerine kurulmuştur. Protokol, yatırımcıların Ethereum ve Polkadot gibi platformlardan kripto para birimlerine erişmesine izin veren zincirler arası köprüler kullanmaktadır.

Uniswap ve Bancor gibi diğer merkeziyetsiz borsaların aksine Injective Protocol, likiditeyi yönetmek için otomatik bir yapıcı kullanmaz. Bunun yerine merkezi hisse senedi ve kripto borsalarında yaygın olarak kullanılan sipariş defteri modelini takip etmektedir. Geleneksel finansın verimliliğini merkezi olmayan borsaların şeffaflığıyla eşleştirmeyi amaçlamaktadır.

Injective Protocol’un (INJ) Özellikleri Nedir?

Injective Chain, Cosmos üzerine inşa edilmiş, aynı zamanda da Ethereum tokenlerinin transferine ve ticaretine izin veren merkeziyetsiz bir değişim (DEX) protokolüdür. Bu zincir, geliştiricilerin alışık olduğu Ethereum geliştirme araçlarını kullanmalarına izin vermektedir. Yatırımcılar, bu protokolün içindeki çeşitli modüllere erişebilmektedir:

  • Açık artırma: Token sahiplerinin, borsa işlem ücretlerinden biriken token sepetlerine teklif vermelerini sağlamaktadır.
  • Borsa: Yatırımcıların, yeni spot ve türev piyasalar oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Emir defteri yönetimi, işlem yürütme, emir eşleştirme ve kapatma zincir üzerinde programlı olarak yönetilmektedir.
  • Sigorta: Borsada barındırılan türev piyasaları destekleyen sigortacıları desteklemektedir.
  • Oracle: INJ borsasında varlık fiyatlarını belirlemek için kullanılan gerçek dünya fiyat verilerini almaktadır.
  • Peggy: ERC-20 token sahiplerinin tokenlerini Cosmos yerel tokenlerine dönüştürmesini sağlamaktadır.

INJ Tokeni Nedir?

Injective Exchange yatırımcıları, işlem gerçekleştirirken ağ gas ücreti ödemezler. Bunun yerine INJ tokenlerini kullanarak standart piyasa yapıcı ve alıcı ücretlerini ödemektedir. Ayrıca INJ tokeni, Injective’in Proof of Stake tabanlı zincirini güçlendirmek için platformun yönetişim tokeni olarak görev yapmaktadır. Ek olarak token, platformun stake mekanizmasına da hizmet etmektedir.

Injective’in Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Injective’in (INJ) maksimum ve toplam arzı 100,000,000 INJ’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 48,655,554 INJ’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 35,565,481$ olan projenin piyasa değeri 296,844,612$’dır.

INJ tokeni şu anda piyasalarda 6,17$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 24,89$’a yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.