IEO Nedir?

IEO Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
4289 kez okundu

IEO Nedir? ; Initial Exchange Offering (IEO), bir kripto para borsası tarafından yönetilen yeni nesil bir fon toplama şeklidir.  IEO’lar yalnızca borsa kullanıcılarına açıktır ancak bazı IEO’lar birkaç borsada gerçekleşebilmektedir. Tıpkı ICO’lar gibi, IEO’lar da umut verici kripto projeleri için fon toplarken yatırımcılara yeni kripto para birimleri (veya tokenlar) almalarına izin veriyor. 

İlk Değişim Teklifi (IEO) nedir?

Kripto alanındaki birçok insan, ICO’ların gelişiminde bir sonraki adımı Initial Exchange Offering olarak adlandırıyor. ICO‘lar düzenlenemediğinden ve çoğunun dolandırıcılıkla alakasının olması, STO‘ların düzeltilmesini gerektiriyordu. Bununla birlikte, çoğu STO’lar yavaş ve pahalı süreçler ve sıkıcı düzenlemeler tarafından kısıtlı kalmaya devam etmektedir. IEO’lar her iki taraftaki sorunları ele alan orta yol olarak dikkat çekmektedir. 

Borsa destekli ICO’lar bir süredir etrafta olmalarına rağmen, asıl patlama 2019’un sonunda Binance Launchpad‘in çıkmasından başladı. 2019’da ICObench‘e göre 159 milyon dolardan fazla artış gösteren 50’den fazla IEO olmuştur.

IEO’lar sadece gerçek anlamda olan projeleri teşvik etmeye çalışıyorlar. Çünkü aksi durum borsanın güvenilirliğini tehlikeye atıyor. Bu nedenle, kabul edilme süreci daha derin olabiliyor. Ayrıca, her fikir bir borsadan destek almayı başaramaz. Ayrıca, borsa teklifleri STO’lardan daha erişilebilir durumda olabiliyor. Bu sayede hemen hemen herkes katılabilir ve yatırım yapabiliyor.( düzenleme kısıtlamaları olan ülkeler hariç) Temel olarak, IEO’lar, arabulucu olarak hareket eden bir kripto borsası yoluyla çeşitli kripto girişimlerini fonlarlar. Kripto borsası sayesinde, projeler önemli ölçüde daha fazla ilgi ve güvenilirlik elde etmeyi başarırlar.

Initial Exchange Offering
ICO VS IEO

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.