Horizen (ZEN) Nedir?

Horizen (ZEN) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
584 kez okundu

Horizen (ZEN), blok zincirdeki olası gizlilik, işlem hızı ya da güvenlik sorunlarının giderilmesi için yaratılan bir platformdur.  Proof of Work ve Proof of Stake algoritmalarını kullanmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Horizon (ZEN) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Bununla birlikte platform hakkında merak edilen diğer konulara da değineceğiz.

Horizon (ZEN) Nedir?

Horizen, sektördeki en büyük merkeziyetsiz çok katmanlı düğüm altyapısı tarafından desteklenen, güvenli ve birlikte çalışabilen blok zincir ekosistemidir. 2017’da piyasaya sürülen platformun kurucuları Robert Viglione ve Rolf Versluis’tir. Platformun kripto para birimi ZEN’dir.

Platformun misyonu güvenli birlikte çalışabilen blok zinciri ekosistemiyle gerçek dünya kullanım durumlarını etkinleştirerek veri bütünlüğü ve gizliliği sağlamaktır.

Horizen’in yan zincir platformu Zendoo ise ölçeklenebilir veri gizliliği üzerine odaklanmaktadır. İşletmelerin ve geliştiricilerin benzersiz yan zincir teknolojisi Zendoo’yu kullanarak genel veya özel blok zincirlerini oluşturmasını sağlamaktadır.

Zendoo Nedir?

Büyük verim ve ölçeklenebilirlik ile gizliliği koruyan, merkeziyetsiz blok zincirlerine güç sağlamayan transfer protokolüdür.

Zendoo, Horizen blok zinciriyle uyumlu olacak şekilde uyarlanmıştır. Ancak diğer blok zincir sistemlerine de uyarlanabilmektedir. Ana zincirin doğrulama için bir yan zinciri izlemesini gerektirmeden güvenli ve merkeziyetsiz zincirler arası iletişim kurmaktadır.

Üçüncü taraf doğrulayıcılara ihtiyaç duymaz, tamamen merkeziyetsizdir. Ek olarak başkaları tarafından benzersiz bir esneklikle programlanabilir. Şeffaftır.

Horizen’in (ZEN) Özellikleri Nelerdir?

  • Özel: Seçmeli gizlilik için zk-SNARK’larla donatılmıştır.
  • Güvenli: Gelişmiş konsensüs, çok zincirli blok noter onayı ve TLS uçtan uca şifreleme ile saldırılara karşı koruma.
  • Dürüstlük: Sektördeki en büyük ve merkeziyetsiz çok katmanlı düğüm altyapısıyla desteklenmektedir.
  • Ölçeklenebilir: Zendoo tarafından desteklenen tamamen özelleştirilebilir, birlikte çalışabilir blok zincir ekosisteminde kullanım için tasarlanmıştır.

Horizen’in (ZEN) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Horizen toplam arzı 21,000,000 ZEN’dir. Dolaşımdaki arz ise 12,043,300 ZEN’dir. Projenin son 24 saatlik ticaret hacmi 33,130,194$, toplam piyasa değeri 542,407,850$’dır.

Horizen (ZEN) mevcut fiyatı 45,05$’dır. Ancak Mayıs 2021’de 165,92$’a yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.