HEX (HEX) Nedir?

HEX (HEX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
988 kez okundu

HEX kripto para birimi, Aralık 2019’da Ethereum ağında başlatılan yeni bir finansal araç olarak tanımlanmaktadır. Kripto para birimi HEX, Ethereum ağında başlatılan bir ERC20 tokenidir. Bitci.com olarak bu makalede HEX Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

HEX (HEX) Nedir?

Platform, Geleneksel finansal piyasalarda kullanılan finansal ürünün blok zinciri karşılığı olarak Mevduat Sertifikası’nın yerini alacak bir değer deposu olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, Ethereum ağı içindeki kripto para birimlerinde ortaya çıkan DeFi ekosisteminden yararlanması için hedeflenmektedir.

Platform, işlem katmanı için Ethereum ağını kullanmaktadır. Gönderme, alma, oy birliği kodu ve stake mekanizması HEX akıllı sözleşmesinde bulunmaktadır.

Bir kullanıcının HEX tokenlerini stake etmesine izin vermektedir. Fiyat artışını teşvik eden davranışlarını teşvik ve fiyata zarar vermeyi teşvik edenleri caydırmak için bazı özelliklere sahiptir. Bu sebeple akıllı sözleşme; stake’i erken sonlandırılanları cezanlandırırken uzun süre tutanları ise stake ettikleri için ödüllendirmektedir.

Certificates of Deposit (CD’s) Nedir?

Certificates of Deposit (Mevduat Sertifikaları), bankalar tarafından yönetilen yaygın yatırım araçlarıdır. Dünya çapında yüz milyonlarca insan bunları kullanıp trilyonlarca dolar değerinde bir pazar yaratmaktadır. HEX, CD kavramını almış ve daha yüksek ortalama getiri oranları eklemiştir. Ek olarak bankacılık ücretlerini de kaldıran HEX, CD’yi merkeziyetsiz bir kripto para birimine dönüştürmüştür.

Kullanıcılar, 1 ila 5555 gün arasında herhangi bir miktarı kilitleyerek HEX’lerini stake edebilmektedir. Getiri miktarı, stake işleminin uzunluğuna bağlı olarak değişmektedir.

HEX bir merkezi varlığa ve bürokrasiye sahip değildir. HEX’i stake eden kullanıcılar dışında kimseye bonus verilmemektedir. Platformun aktardığına göre; kullanımı basit, yüksek getirili yatırım aracı olan HEX, kullanıcıyı “banka” yapmaktadır.

HEX Nasıl Çalışmaktadır?

Mevduat Sertifikaları, trilyonlarca dolar değerindedir. CD’ler altından, kredi kartı şirketlerinden ve nakitten daha değerlidir. CD’ler, tasarruf hesaplarından daha yüksek faiz öder ve sabit bir süre için para yatırılmasını gerektirmektedir.

Bankalar zayıf müşteri hizmetlerinden, erken para çekme ücretlerinden ve kötü oranlarla otomatik yenilemeler yaparak kar etmektedir. Üstelik düşük faiz ödemektedirler ve yeni para basarak insanların paralarını daha az değerli hale getirmektedirler.

HEX ise verimsiz para birimlerini, bankaları ve ödeme ağlarını doğrulanabilir güvenli eşler arası teknolojiyle değiştirmektedir. O yüzden HEX’te banka kullanıcılardır.

HEX’in Güçlü Yönleri Nelerdir?

  • İlk blok zincir CD’si: Mevduat Sertifikaları yüz milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır ve çok değerlidir. HEX, blok zincir üzerinde üstün bir CD’dir.
  • Güçlü performans: Kripto para birimleri, en yüksek değer kazanan varlık sınıfıdır. Bitcoin fiyatı 0,01$’dan 65,000$’a 6,500,000 kat değer kazanmıştır. Diğer yandan HEX ise 9481 kat değer kazanmıştır. 6,500,000 kat değerlenme, HEX’i 367$’a çıkaracaktır.
  • Aracıları kaldırma: HEX, dünyanın en iyi iki blok zincir sözleşme denetçisinden üç bağımsız denetime sahip akıllı bir sözleşmedir. Tasarımı gereği HEX’te merkezi bir varlık yoktur. Kimse kimseye bir şey borçlu değildir. Kullanıcılar, özel anahtarları olduğu sürece HEX’in gerçek sahibidir.

HEX’in (HEX) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan bilgilere göre HEX’in toplam arzı 577,309,893,356 HEX’tir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte projenin son 24 saatlik ticaret hacmi 151,46,674$ olarak belirtilmiştir.

HEX şu anda kripto para borsalarında 0,156358$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Eylül 2021’de 0,510830$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.