Hedera (HBAR) Nedir?

Hedera (HBAR) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
2486 kez okundu

Hedera, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak ve dağıtmak için açık kaynaklı oluşturulmuş kamu ağı ve yönetim organıdır. Bitci.com olarak bu makalede Hedera (HBAR) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Hedera (HBAR) Nedir?

Üzerinde herkesin işlem yapabileceği ve uygulamaları dağıtabileceği bir kripto para birimi ağıdır. Kendini diğer platformlardan farklılaştıran dikkat değer tasarım ödünleşimleri yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse; ağ, HBAR kripto para birimi için yüksek işlem hızını desteklemektedir. Ancak işlem geçmişinin belirlenmesine yalnızca onaylanmış düğümlerin katılmasına izin vermektedir.

Hedera kendini hızlı, enerji açısından verimli (karbon negatif) ve güvenli olması dolayısıyla benzersiz olarak tanımlamaktadır. Platform sahip olduğu avantajın altında açık kaynaklı hashgraph konsensüs algoritmasının yattığını ifade etmektedir.

Hashraph konsensüs algoritması, bant genişliğini kullanımında mükemmele yakın bir verimlilik sağlamaktadır. Tek bir parçada saniyede yüz binlerce işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bununla birlikte geliştiricilere üç temel hizmet sunmaktadır: Sağlamlığa dayalı akıllı sözleşmeler, konsensüs ve token hizmetleri.

Hedera kamu ağı, proof-of-stake ve Dr. Leemon Baird tarafından icat edilen açık kaynaklı hashgraph konsensüs algoritması üzerine kurulmuştur.

HBAR Nedir?

HBAR, Hedera ağının yerel kripto para birimidir. İşlem ücretlerini ve uygulama içi ödemeleri halletmede kullanılmaktadır. Ayrıca Hedera bir proof-of-stake ağı olduğu için ağ korumasında da HBAR kullanılmaktadır. Kullanım durumları şunlardır:

  • Şebeke servis ücretlerinin ödenmesi.
  • Ödemeler ve mikro ödemeler yapmak için.
  • Ağın güvenliğini sağlamak ve düğümleri ödüllendirmek için.

Hedera’nın (HBAR) Kurucusu Kimdir?

Platformun arkasında iki isim bulunmaktadır: Dr. Leemon Baird ve Mance Harmon. Baird halihazırda Hashgraph dağıtık konsensüs algoritmasının kurucu olarak kabul edilmektedir. Ayrıca şu anda Hedera’nın baş yazılımıcısıdır.

Öte yandan Harmon ise Hedera’nın CEO’su görev almaktadır. Swirlds’in kurucu ortağı ve geçmiş CEO’su olan Harmon, kariyerinin önemli bölümü BT güvenliği sektöründe geçirmiştir.

Hedera’nın (HBAR) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Hedera’nın (HBAR) toplam arzı 50,000,000,000 HBAR’dır. Dolaşımdaki arz miktarı ise 21,408,070,412 HBAR’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 41,691,857$ olan platformun piyasa değeri 1,623,909,747$’dır.

HBAR şu anda kripto para borsalarında 0,076$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Eylül 2021’de 0,56$ seviyesine kadar yükselip kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.