Haven Protocol (XHV) Nedir?

Haven Protocol (XHV) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
510 kez okundu

Haven Protocol (XHV), tıpkı Monero gibi (XMR) bir Proof-of-Work (PoW) protokolüdür. Ağ madencileri, ağ işlemleri için doğrulayıcı görevi görmektedir. Bloklar; Cryptonight-Haven isimli Cryptonight madencilik algoritmasının benzersiz bir çeşidi kullanılarak doğrulanmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Haven Protocol Nedir ve XHV Nedir sorularına detaylı olarak yanıt vereceğiz. Ayrıca XHV coin fiyatına ve arzına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Haven Protocol Nedir? XHV Nedir?

Protokol kendini “dünyanın tek özel istikrarlı varlık ağı” olarak tanımlamaktadır. Kullanıcıların kripto paraları oynaklık riski olmadan özel olarak tutmalarını sağlayarak dünyayı değiştirmeyi hedeflemektedir. Kullanıcıların emtialar ve fiat para birimleri dahil olmak üzere istikrarlı ve değişken varlıkları temsil eden özel tokenler oluşturabilecekleri bir platformdur. Güvenli ve özel işlemlere odaklanan Monero’ya (XMR) dayanmaktadır.

Topluluk tarafından yönetilen bir projedir ve bu nedenle herkesin katkıda bulunmasına açıktır. Yani kod açık kaynaklıdır ve herkesin kod tabanının üzerine ek ürünler oluşturmasına olanak tanımaktadır.

XHV Nedir?

Protokolün kripto para birimi XHV’dir. XHV; kullanıcılara xAssets adı verilen özel, izlenemez, sentetik varlıklar ve emtialar sağlamak için yakılabilmektedir.

Ağ, kullanıcılara sabit değerli dijital varlıklar sağlamak için bir “bas ve yak” süreci kullanmaktadır. Kullanıcılar sentetik bir stabil koin olan Haven Doları (xUSD) karşılığında Haven’ı (XHV) yakabilirler.

Haven Protocol (XHV) Kimin Tarafından Kuruldu?

Protokol Ocak 2018’de merkezi olmayan bir stabil koin yaratmayı hedefleyen kimliği belirsiz iki geliştirici tarafından yaratıldı. Ancak orijinal geliştiriciler, girişimlerinde pek başarılı olamadı ve projeyi terk ettiler. Devamında ise Haven topluluğunu yeni bir ekip devraldı. Bu yeni ekip ise 20 Temmuz 2020’de xUSD stabil koinini piyasaya sürerek Haven Protokolü’nün ana ağını markalaştırmayı başardı.

Haven Protocol (XHV) Toplam Arzı Nedir? XHV Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Haven Protocol (XHV) toplam arz miktarı 18,400,000 XHV’dir. Dolaşımdaki Haven Protocol (XHV) arz miktarı ise 15,113,782 XHV olarak görülmektedir. Bununla birlikte Haven Protocol (XHV) son 24 saatlik ticaret hacmi 39,433$ iken piyasa değeri 6,178,053$’dır.

XHV token şu anda kripto para borsalarında 0,407$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 28,90$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.