Handshake (HNS) Nedir?

Handshake (HNS) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1060 kez okundu

Handshake (HNS), dağıtılmış bir bilgisayar ağını domain adı sahipliği için çalıştırmaya teşvik etmeyi amaçlayan merkeziyetsiz bir sistemdir. Bitci.com olarak bu makalede Handshake (HNS) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Handshake (HNS) Nedir?

Web siteleri, e-posta adresleri ve kripto adresleri için kullanılabilecek com veya org uzantılı “Top Level Domains” sahipliği tahsis etmek için çalışan merkeziyetsiz bir adlandırma protokolüdür. Handshake (HNS) kullanıcıları, katılımcıların teklifleri HNS tokeniyle sunacakları bir açık artırmayla TLD sahipliği elde edebilmektedir. Kazanan teklif sahibi, Handshake (HNS) Proof-of-Work blok zincirine girerek kriptografik anahtarları yoluyla CAs (sertifika) yetkililerine işlemi kaydettirmektedir.

Handshake (HNS) içerisinde her eş; mevcut sertifika yetkililerine ve adlandırma sistemlerine alternatif sağlamak amacıyla kök DNS adlandırma bölgesini doğrulayıp yönetmeyle görevlendirilmektedir. Sosyal ağ ve kolları, internet üzerinde merkezi bir yaklaşıma dayanmaktadır. Bu sebeple bu sistemler siber saldırılara ve sahtekarlığa açıktır. Ancak Handshake (HNS) eşler arası bir sisteme dayanan merkeziyetsiz internetle bu sorunu çözmeye çalışmaktadır.

Handshake’in (HNS) Kurucuları Kimlerdir?

Platformun iki kurucusu bulunmaktadır. Bunlar; Joseph Poon ve Andrew Lee’dir. Poon, Handshake (HNS) dışında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ile Plasma Papers’ı yazmıştır. Daha öncesinde ise Big Four isimli muhasebe firmasında görev almıştır. Lightning Network ve Plasma’nın da yaratıcılarından biri olarak dikkat çekmektedir.

Diğer yandan Andrew Lee ise 2014’ün başlarında Bitcoin pazar yerlerinden biri olan Purse’u kurmuştur. Lee, Purse projesi için o dönem çalıştığı Merrill Lynch’ten istifa etmiştir. Purse genişledikçe Lee, pazarda yenilik yapmanın ve altyapı yatırımlarının yollarını keşfe başlamıştır.

Handshake’in (HNS) Özellikleri Nelerdir?

Handshake’in (HNS) öne çıkan özelliği mevcut DNS altyapısını tamamen dağıtmak isteyen bir blok zinciri projesi olmamasıdır. Daha çok “root” alanını merkezden uzaklaştırmayı istemektedir. Çünkü halihazırda “root” alanı dışında DNS’in tamamı merkeziyetsizdir.

Ayrıca Handshake (HNS), internet ile ilgili bir kurum olan ICANN’e olan bağımlılığı azaltmayı hedeflemektedir. ICANN, 1998’de interneti güvenli tutmak için başlatılan kar amacı gütmeyen bir ortaklıktır. Handshake (HNS) ise ICANN yerine Proof-of-Work ilkelerine dayalı merkeziyetsiz bir uygulama kullanmayı hedeflemektedir.

Handshake (HNS) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Handshake (HNS) maksimum ve toplam arz miktarı 2,040,000,00 HNS’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 520,182,509 HNS’dir. Bununla birlikte HNS’nin son 24 saatlik ticaret hacmi 67,370$ iken piyasa değeri 32,317,731$’dır.

HNS tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,062$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2021’de 0,85$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.