Halving Nedir?

Halving Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
15734 kez okundu

Madencilik yoluyla üretilen kripto para birimlerinin madencilik aşamasında, madencilerin blok başına kazandıkları ödülün yarı yarıya azaltılmasına Halving (yarılanma) denir. Bitci.com.tr olarak bu makalede Halving nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Halving (Yarılanma) Nedir?

Madencilik, kripto para birimlerinin çoğalması ve blockchain planlamasında transfer işlemlerinin onaylanması için gereklidir. Sistemin kullanılabilirliğinin azalmaması için madenciliğin yavaşlamaması ve bitmemesi gerekir. Madencilik yoluyla üretilen kripto para birimlerinin her biriminde üretim olacak şekilde birim sayısı belirlenmiştir. Bu miktarın üzerinde üretim yok. Bu sayede temel unsur olan arz-talep dengesi de korunmuş ve enflasyonun önüne geçilebilmiştir. Kripto yarılanmasını daha iyi anlamak için, örnek olarak Bitcoin’i ele alalım.

Bir blok her 10 dakikada bir doldurulurken, blok zincirinin kaynak kodu, tamamlanan her 210.000 blok için (yaklaşık dört yıl sürer) madencilere verilen Bitcoin ödülünün yarı yarıya azaldığını belirtir. Son Bitcoin yarılanma günü, tamamlanan her blok için ödülün 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düştüğü 11 Mayıs 2020’de gerçekleşti. Basit ekonomik teori, arz azaldıkça ve talep sabit kaldıkça veya arttıkça, değerin artması gerektiğini belirtir. Bunun, nispeten kısa bir süre içinde Bitcoin fiyatındaki meteorik artışa katkıda bulunan önceki tüm yarılanma olaylarında geçerli olduğu kanıtlanmıştır.

Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin’in işlevselliği blockchain teknolojisine dayanmaktadır. Merkeziyetsizlik, Bitcoin modelinin kritik bir bileşenidir. Bu nedenle, her yeni işlemin gerçekliğini doğrulamak için kriptografik matematiksel denklemleri tamamlamak için geniş bir bağımsız bilgisayar ağı gerektirir. Madenciler bu işlemleri tamamlar ve blok zincirine (defter) ekler. Zincirdeki her blok kapatılmadan önce 10 dakika açık kalır. Blok kapatıldıktan sonra zincire eklenir ve önceki bloğun doldurulmasına katkıda bulunan her madenci, yeni basılan Bitcoin’deki paylarıyla ödüllendirilir. Bitcoin, madencilik yoluyla üretilen bir kripto para birimdir. Madenciler her çözülen blok için Bitcoin ödülüne sahip olur. Bu sayede Bitcoin üretimi gerçekleşiyor ve blockchain ağındaki işlemler sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Bitcoin üzerinden yapılan yarılanma, blok başına alınan ödülü yarı yarıya azaltır.

Madencilik, ilk kurucusu olarak bildiğimiz Satoshi Nakamoto tarafından 31 Ekim 2008’de başlatılan “Genesis Block” ile başlatıldı. Artık onaylanan her işlem bloklara yazılır. Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü dönemlerde, blok başına 50 BTC’lik bir ödül verildi. Madencilerin sayısının sürekli arttığını ve işlemlerin yavaşladığını fark eden geliştiriciler, blok başına ödülü otomatik olarak yarı yarıya azaltacak bir plan hazırladılar.  Bitcoin ağında yapılan ilk Having işlemi 2012 yılında yapıldı ve blok başına 25 BTC oldu. Ve her 4 yılda bir gerçekleşen Halving, 2016’da bir sonraki düşüşünü yaşadı ve blok başına ödül 12.5 BTC idi. 2020 yılında düzenlenen Halving’de ödül kişi başı 6,25 BTC oldu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.