Grin (GRIN) Nedir?

Grin (GRIN) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
902 kez okundu

Grin, tüm dünyaya yayılan geliştiriciler tarafından oluşturulan ve gizliliği koruyan bir dijital para birimidir. Basit, gizlilik odaklı ve ölçeklenebilen bir Mimblewimble zincir uygulamasıdır. Bitci.com olarak bu makalede Grin nedir soruna detaylı olarak yanıt vereceğiz.

Grin (GRIN) Nedir?

Benzersiz bir gizlilik ve ölçeklenebilirlik dengesi için Mimblewimble protokolünü uygulayan minimalist bir kripto para birimidir. Dijital para olarak hizmet etmeyi planlamaktadır. Sansür veya kısıtlama olmaksızın herkes için elektronik işlemler sağlamayı hedeflemektedir. Grin’in kripto para birimi GRIN’dir. 15 Ocak 2019 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Grin’in miktarı ve adresi yoktur. İşlemler “önemsiz bir şekilde” toplanmaktadır. Yeni oluşturulan bir işlemin kaynağını gizlemek için, geniş çapta yayınlanmadan önce bir alt grup eşler arasında iletilmektedir.

Grin bir şirket, vakıf veya kişi tarafından kontrol edilmemektedir. Grin’in gelişimi bağışlarla finanse edilmektedir. Token dağıtımı, saniyede 1 GRIN emisyonuyla mümkün olduğunca adil şekilde tasarlanmıştır.

Mimblewimble, güvenlikten ödün vermeden geçmiş işlem verilerinin kaldırılmasına izin vermek için kriptografiden yararlanmaktadır. Bu özellik de Grin’in zincirde tutulması gereken ağır veriler altında çökmesini önlemektedir.

Grin’in (GRIN) Özellikleri Nelerdir?

  • Özel: İşlemlerin tutarı ve adresi yoktur. Bu, gerektiğinde bilgileri ifşa etme yeteneğini engellemeden tam bir değiştirilebilirlik sağlamaktadır.
  • Ölçeklenebilir: Çoğunlukla kullanıcı sayısıyla ve minimum işlem sayısıyla ölçeklenmektedir. 
  • Basit: Mümkün olduğunca açık ve basit kalma çalışan, zaman içinde denetlemeyi ve sürdürmeyi kolaylaştıran bir uygulama.
  • Kanıtlanmış: Mimblewimble, yıllardır denenip test edilen Eliptik Eğri kriptografisine güvenmektedir.

Grin’in (GRIN) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Grin’in (GRIN) toplam arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Ancak yine aynı verilere göre projenin dolaşımdaki arz miktarı 97,233,060 GRIN’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 1,770,526$ olan Grin’in piyasa değeri 15,542,467$’dır.

Grin şu anda 0,159028$ fiyatından işlem görmektedir. Ancak Ocak 2019’de 261,65$’a kadar yükselmiş ve fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.