Gnosis (GNO) Nedir?

Gnosis (GNO) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1891 kez okundu

Gnosis, kendini merkezi olmayan finans için yeni piyasa mekanizmaları inşa eden bir protokol olarak tanımlanmaktadır. Platformun birlikte çalışabilir üç ürün grubu, kullanıcıların Ethereum’da güvenli bir şekilde dijital varlık oluşturmasına, ticaret yapmasına ve tutmasına (hold) olanak tanımaktadır. Protokol, işlemlerin güvenilir olmasını sağlayan iki yardımcı kripto para birimi kullanmaktadır. Bunlar GNO ve OWL’dir. Bitci.com olarak bu makalede Gnosis Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Gnosis (GNO) Nedir?

Gnosis, Ethereum ekosistemi için merkezi olmayan altyapı oluşturmaya odaklanmıştır. Ethereum üzerine kurulu tahmin pazarları için açık kaynaklı bir altyapı oluşturulması planlanmaktadır.

Tahmin piyasası, borsadan farklı olmayan bir tür pazar yeri olarak tanımlanmaktadır. Ancak kullanıcılar, varlık ticareti yerine olayların sonucunu takas etmektedir. Düzenleyiciler tarafından kısıtlanabilen kripto paraların, tahmin piyasalarını merkezden uzaklaştırma ve dünya çapında erişime açılmasını sağlayabileceği düşünülmektedir.

Kullanıcıların açık bir piyasada olay sonuçlarını temsil eden kripto paralarla ticaret yapması Gnosis’in arkasındaki fikirdir. Olay sonuçları netleştikçe, Gnosis tokenleri kullanıcı tarafından yapılan tahmine bağlı olarak değer kazanır veya kaybeder.

Gnosis’in amacı bu pazardaki tahmin araçları, bilgi kaynakları ve tahmine dayalı varlıklar için standart olarak işlev görecek birçok merkeziyet uygulama için altyapı oluşturmaktır.

GNO ve OWL Tokenleri Nedir?

GNO, ekibin ICO’ları sırasında sattığı ERC-20 standardına sahip tokendir. 10 milyon adet yaratılan GNO için herhangi bir ek token basımı yoktur. Platformun açık piyasada işlem gören tokeni GNO’dur.

OWL ise GNO tokeni stake edilerek elde edilen tokendir. GNO tokeni, kullanıcı tarafından akıllı sözleşmeye kilitlenip devredilemez hale getirilmektedir. Üstelik kullanıcı bunun karşılığında ise OWL elde etmektedir. Elde edilen OWL miktarı, kilit süresine ve piyasadaki toplam OWL arzına bağlıdır.

Gnosis Protocol V2 Nedir?

Platformun en son çıkan protokolüdür. Gnosis Protocol V2, MEV koruması için toplu açık artırmalardan yararlanmaktadır. Ek olarak yatırımcılara en iyi fiyatları sunmak için DEX’ler genelinde likidite kaynaklarıyla entegrasyon yaratmaktadır.

MEV (Maksimal Çıkarılabilir Değer), Ethereum’daki DEX siparişlerinin %1’ine kadar değer yakalayan, kullanıcılardan madencilere giden karlarla bir olgudur. Toplu müzayede mekanizması ve DEX’ler genelinde likidite kaynaklarıyla entegrasyon sayesinde yatırımcılarını MEV’den korumaktadır. Ek olarak yatırımcıların aynı fiyat veya mevcut diğer DEX’lerden daha iyi bir fiyat alacaklarının garantisini vermektedir.

Gnosis’in (GNO) Mevcut Fiyatı ve Toplam Arzı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Gnosis’in (GNO) maksimum ve toplam arzı 10,000,000 GNO’dur. Dolaşımdaki arz miktarı ise 1,865,027 GNO’dur. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 158,310,113$ olan projenin piyasa değeri 928,540,210$’dır.

Gnosis (GNO) şu anda bulunduğu borsalarda 481,48$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de rekor fiyatı olan 644,20$’a kadar yükselmeyi başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.