Gitcoin (GTC) Nedir?

Gitcoin (GTC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
962 kez okundu

Gitcoin kendisini açık internetin geleceğini geliştirmek için yaratıcılar ve protokoller topluluğu olarak tanımlamaktadır. Platformun kripto para birimi GTC’dir. Ayrıca Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin projenin en büyük destekçilerinden biridir. Bitci.com olarak bu makalede GTC Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Gitcoin (GTC) Nedir?

Kodlayıcıların çeşitli programlama dillerinde açık kaynaklı yazılımlar üzerinde çalışmak için ödeme alabilecekleri bir platformdur. Ayrıca kullanıcılar, bağışta bulunanlardan fon almak için kendi proje fikirlerini Gitcoin’e gönderebilmektedir.

Platform; Keving Owocki ve Scott Moore tarafından kurulmuştur. CEO’luk görevini Keving Owocki üstlenirken Scott Moore ise teknik büyüme lideri ve araştırma direktörü olarak görev yapmaktadır.

Gitcoin’in (GTC) Amacı Nedir?

Gitcoin; açık kaynak kodlu, işbirliğine dayalı ve ekonomik açıdan güçlendirici bir internet oluşturmayı amaçlamaktadır. Platform, insanların açık internet için çalışmasını sağlayan çeşitli araçlar, teknolojiler ve ağlar olan Web 3.0 için topluluk ve altyapı oluşturmaktadır.

Gitcoin, açık kaynaklı projeler için topluluk oluşturmayı destekleyen bir platform olması bakımından farklıdır. Haziran 2021 itibariyle, platform aracılığıyla açık kaynaklı projeler için 20 milyon doların üzerinde fon toplanmıştır.

Platforma göre açık kaynaklı yazılım, insanlığın en zorlu zorluklarının çözülmesi için yardımcı olacak araçların temelidir. Gitcoin bu nedenle kurulmuştur: açık kaynaklı işler arayan yaratıcılara fon sağlamak için bir platform. 

GTC Token Nedir?

GTC, Gitcoin’in yönetim tokenidir. Mayıs 2021’in sonlarında piyasa sürülmüştür. Gitcoin’i yönetecek DAO’nun (Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar) oluşturulması ve finanse edilmesi için gereklidir.

Gitcoin DAO Nedir?

DAO, Gitcoin’in misyonunun “gemisi” olarak tanımlanmıştır. Kamu mallarını finanse etmek için koordine eden topluluk üyelerinden oluşmaktadır. Kaynakların nereye tahsis edileceğiyle ilgili kararlar alınmaktadır. Üstelik GTC, yönetim tokeni olarak Gitcoin’i Gitcoin DAO aracılığıyla aşamalı olarak merkezden uzaklaştırmaktadır.

Gitcoin’in (GTC) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan bilgilere göre Gitcoin’in (GTC) maksimum ve toplam arzı 100,000,000 GTC’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 14,211,563 GTC’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 14,011,565$ olan projenin piyasa değeri 96,645,200$’dır.

Gitcoin (GTC) şu anda borsalarda 6,83$ seviyesinden işlem görmektedir. Yazının yazıldığı hafta içerisinde en düşük 5,45$’ı en yüksek 7,42$’ı görmüştür. Bununla birlikte Mayıs 2021’de 89,62$ seviyesine kadar yükselmiş ve fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.