Gemini Dollar (GUSD) Nedir?

Gemini Dollar (GUSD) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
592 kez okundu

Gemini Dollar (GUSD) Gemini borsasına özgü ve Amerikan Doları destekli bir stabil koindir. Değeri her zaman Amerikan Doları’na eşittir yani USD ile 1:1 oranında eşitlenmiştir. Bitci.com olarak bu makalede Gemini Dollar Nedir ve GUSD Nedir sorularına yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Gemini Dollar Nedir? GUSD Nedir?

Dünyanın ilk düzenlemeye tabi (regulated) stabil koinlerinden biridir. Bir New York Trust şirketi olan Gemini Trust Company LLC tarafından desteklenmektedir. Kripto para işlemleri için istikrarlı bir para birimi sağlamayı hedeflemiştir. ABD Doları ile 1:1 oranında eşitlemiştir. Ayrıca GUSD, Ethereum ağı üzerine kurulmuştur ve ERC-20 token standardına sahip bir kripto para birimidir.

Gemini Dollar’ın (GUSD) arkasındaki şirket Gemini Trust Company, Şubat 2014’te kurulmuştur. Dijital varlıkların satın alınmasına, satılmasına ve saklanmasına izin veren bir dijital para platformudur. Şirket, Eylül 2018’de GUSD’u piyasaya sürmek için New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan onay almıştır. Gemini Trust Company, dolaşımdaki token sayısına karşılık gelen USD mevduatını kenarda tutmaktadır.

Gemini Dollar (GUSD) Kimin Tarafından Kurulmuştur?

Projenin arkasındaki isimler Tyler Winklevoss ve Cameron Winklevoss’tur. Tyler Winklevoss, Gemini’nin kurucu ortağı ve CEO’sudur. Ayrıca WinkDex’in başkanı ve Winkevoss Capital’in kurucu ortağıdır. Rowing Blazers’ta da danışmanlık yapmaktadır.

Diğer yandan Cameron Winklevoss Gemini’nin kurucu ortağı ve başkanıdır. Tyler Winklevoss ile aynı şirketlerde görev alan Cameron ise WinkDex’in CEO’su ve Winkevoss Capital’in kurucu ortağıdır. Üstelik tıpkı Tyler gibi Camerond da Rowing Blazers’ta danışmanlık yapmaktadır.

Gemini Dollar (GUSD) Neden Farklıdır?

GUSD, ABD’li bir düzenleyici kurumdan destek almayı başaran ilk ABD Doları’na eşitlenmiş kripto para birimidir. Geleneksel finansal sistemler ile bir bütün olarak blok zinciri endüstrisi arasında şeffaf bir düzenleyici bağlantı sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Kripto para yatırımcılarını piyasadaki yüksek volatiliden korumaktadır.

GUSD, Gemini Borsası’nda ABD Doları ile kolayca alınabilmektedir. Kullanıcılar, GUSD satın almak veya satmak için herhangi bir ücret ödememektedir. GUSD transferi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ethereum üzerine inşa edilen bir ERC-20 tokenidir. Bu sayede tamamen programlanabilir ve akıllı sözleşme geliştirmede kullanıma hazırdır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.