Frax (FRAX) Nedir?

Frax (FRAX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
614 kez okundu

Frax, ilk kesirli-algoritmik stabil koin protokolüdür. Frax açık kaynaklıdır, izinsizdir ve tamamen zincir üzerindedir. Şu anda Ethereum ve diğer zincirlerde uygulanmaktadır.

Protokolün nihai hedefi, Bitcoin gibi sabit kaynaklı dijital varlıklar yerine merkezi olmayan algoritmik bir para sağlamaktır.

Frax (FRAX) Nedir?

Frax; yüksek ölçeklenebilir, istikrarlı ve ideolojik olarak saf zincir üstü bir para yaratmak için tasarım ilkelerini uygulayan ilk stabil koin olmayı amaçlayan bir protokoldür.

Protokol, stabil koin FRAX ve yönetişim tokeni olan FXS’i içeren iki tokenli bir sistemden oluşmaktadır. Ayrıca protokol, USDC teminatı içeren bir havuz sözleşmesine sahiptir. Havuzlar, yönetişimle eklenip kaldırılabilmektedir.

Frax’ın (FRAX) Özellikleri Nelerdir?

  • Fraksiyonel-Algoritmik: Frax, arzının bir kısmı teminat tarafından desteklenen ve tedariğin bir kısmı algoritmik olan ilk stabil koindir. Stabil koin (FRAX), “fraksiyonel-algoritmik” kararlılık mekanizmasının adını almıştır. Teminatlı algoritmik oran, piyasanın FRAX stabil koini fiyatlandırmasına bağlıdır. FRAX,  1 doların üzerinde işlem gördüğünde protokol teminat oranını düşürmektedir. Diğer yandan 1 doların altın işlem gördüğünde ise protokol teminat oranını artırmaktadır.
  • Merkeziyetsiz ve Minimize Edilmiş Yönetişim: Topluluk tarafından yönetilir. Ayrıca aktif yönetim olmaksızın oldukça özerk, algoritmik bir yaklaşımı vurgulamaktadır.
  • Tamamen Zincir Üstü Oracle’lar: Frax v1, Uniswap (ETH, USDT, USDC ve zaman ağırlık ortalama fiyatlar) ve Chainlik (USD fiyatı) oracle’larını kullanmaktadır.
  • İki Token: FRAX, 1$/koin civarında sıkı bir bandı hedefleyen sabit paradır. Frax Shares (FXS) ise ücretler, senyoraj geliri ve fazla teminat değeri tahakkuk eden yönetim tokenidir.
  • Yerel Kripto TÜFE’si (CPI): Frax’ın nihai vizyonu, FXS sahipleri tarafından yönetilen Frax Fiyat Endeksi olarak adlandırılan TÜFE’nin ilk kripto yere sürümünü oluşturmaktır. FRAX şu anda USD’ye sabitlenmiştir. Ancak stabil kalan ilk merkeziyetsiz, izinsiz yerel hesap birimi olmayı hedeflemektedir.

Frax’ın (FRAX) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Frax’ın maksimum, toplam ve dolaşımdaki arzı 2,791,591,604 FRAX’tır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 23,889,512$ olan projenin piyasa değeri 2,791,930,356$’dır.

FRAX şu anda borsalarda 0,99388$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Şubat 2021’de 1$ seviyesini aşmış ve 1,14$’ı görerek zirve fiyatına ulaşmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.