Flow (FLOW) Nedir?

Flow (FLOW) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
488 kez okundu

Flow; hızlı ve ölçeklenebilen bir blok zinciridir. Ethereum tabanlı oyun CryptoKitties’i yaratan ekip tarafından oluşturulmuştur. Bitci.com olarak bu makalede Flow Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca Flow’un (FLOW) nasıl çalıştığına ve mevcut fiyatına değinmeyi de ihmal etmeyeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Flow (FLOW) Nedir?

Etkileşimli deneyimler, merkeziyetsiz uygulamalar ve blok zinciri tabanlı oyunlar için ölçeklendirme çözümlerine sahip blok zincir tabanlı merkeziyetsiz bir ekosistem ve platformdur.

Flow ağı; takas edilemeyen tokenler (NFT), dApp’ler ve oyunlar uygun bir ortam oluşturmaya odaklanmıştır. Bu amaç doğrultusunda tıkanıklığın önüne geçilmesi ve hızlı işlemler için ölçeklenebilir bir ortam sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca ağın öğrenmesi kolay programlama dili Cadence ile NFT ve dApp oluşturma süreci kolaylaşmaktadır.

Diğer yandan Flow ağı; ağ üzerinde NBA Top Shot isimli kendi NFT projesine sahiptir. NFT’lerin giderek popülerleştiği bir dönemde bu ve bunun gibi projeler ağ için değerlidir.

Flow (FLOW) Nasıl Çalışır?

Flow, hızı ve ağ kapasitesini artırmak için yaygın ölçeklendirme tekniği sharding (parçalama) kullanmadan ölçeklendirme elde etmek için Proof of Stake protokolünü kullanmaktadır. Platform, ağdaki işi sistemi destekleyen düğümler arasında dağıtmaktadır. Ayrıca farklı düğümlere teknik yeteneklerine göre farklı görevler atamaktadır.

Fazla çabanın önüne geçmek isteyen Flow; çok rollü ve çok düğümlü bir mimari kullanmaktadır. Tüm ağın ölçeklenmesi verimli ve uygun maliyetli kılınması için doğrulama süreci dörde bölünmektedir. Verimliliği artırmak için düğümler görevleri bölüp ağdaki her işlemin doğrulanmasına katılmaktadır. Dört düğüm türü şunlardır: Toplama, Konsensüs, Yürütme ve Doğrulama.

Flow (FLOW) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Flow’un (FLOW) toplam arzı 1,385,626,326 FLOW’dur. Diğer yandan Flow’un (FLOW) dolaşımdaki arz miktarı ise 1,036,200,000 FLOW olarak belirtilmektedir. Ek olarak son 24 saatlik ticaret hacmi 44,585,220$ olan FLOW’un piyasa değeri 1,974,503,234$’dır.

FLOW tokeni şu anda kripto para borsalarında 1,91$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 42,40$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.