Firo (FIRO) Nedir?

Firo (FIRO) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1473 kez okundu

Firo, gizliliği koruyan bir kripto para birimi ve ekosistemidir. Eski ismi Zcoin olan proje, özel bir dijital nakit olmaya odaklanmıştır. Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerine nazaran kullanıcılarına daha iyi gizlilik sağlamak için kriptografi kullanmayı amaçlayan bir kripto para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede Firo Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar.

Firo (FIRO) Nedir?

Tamamen anonim işlemler sağlamak için sıfır bilgi kanıtı kullanan gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Kullanıcıların paraları yok etmesine, daha sonra ise işlem geçmişi olmayan yepyeni paralar kullanmalarına izin vererek çalışmaktadır.

Firo yalnızca ödeme yollarını gizlemekle kalmayıp onları ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Bu yönüyle gizlilik merkezli diğer kripto para birimlerinden ayrılmaktadır.

Çalışması yüksek anonimlik destekleyen standart kriptografik varsayımlardan bir yükseltme olan Lelantus protokolü tarafından desteklenmektedir. Ayrıca operasyonları, işlemlerin kaynak IP’sini gizleyen, Tor veya i2P gibi harici hizmetlere ihtiyacı ortadan kaldıran Dandelion++ tarafından desteklenmektedir.

Firo blok zinciri, 2018 yılında Tayland’daki Demokrat Parti seçimlerinde kullanılarak dikkatleri çekmiştir. Seçimlerde ülke çapında 127 bin oy alan parti lideri Firo kullanılarak seçilmiştir. Bu da Firo’yu siyasi bir seçimde blok zinciri teknolojisinin ilk geniş ölçekli uygulaması haline getirmiştir.

Firo’nun (FIRO) Güçlü Yönleri Nelerdir?

  • Mahremiyet: Firo, yüksek anonim setleri ile güvenilir, zincir üzerinde gizlilik sağlayan Lelantus ve Lelantus Spark ile kripto para birimi gizliliğinin ön saflarında yer almaktadır. Dandelion++ teknolojisi ayrıca ağ katmanı gizliliği sağlamaktadır.
  • Blok Zinciri: Firo, adil tedarik dağıtımını %51 saldırılarına karşı koruyan ve işlemlerin hızlı sonlanmasını birleştiren hibrit bir PoW ve LLQM Chainlock sistemi kullanmaktadır.
  • Gizlilik Altyapısı: Firo’nun Elysium tokenleştirme katmanı; kullanıcıların özel stabil koinlerden veya oylama tokenlerinden kendi gizli tokenlerini oluşturmalarını sağlamaktadır. Ek olarak gelecekte diğer zincirlerden köprülü varlıklar için gizlilik sunmalarına olanak tanıyacaktır.
  • Araştırma ve Geliştirme: Firo; Sigma, Lelantus, Lelantus Spark ve MTP gibi gizlilik ve ademi merkeziyetçilik teknolojilerine katkıda bulunan projelerden biridir. Projenin çalışanları, daha önce diğer projelerde önemli roller oynamıştır.

Firo’nun (FIRO) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Firo’nun (FIRO) maksimum ve toplam arzı 21,400,000 FIRO’dur. Dolaşımdaki arz miktarı ise 13,019,824 FIRO’dur. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 1,385,837$ olan projenin piyasa değeri 55,578,550$’dır.

FIRO şu anda piyasada 4,26$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Aralık 2017’de değeri 100$’ı geçmiştir. 139,77$’a kadar yükselen proje, tarihinin en yüksek fiyatına ulaşmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.