Filecoin (FILE) Nedir?

Filecoin (FILE) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
781 kez okundu

Filecoin, bulut depolamayı algoritmik pazara dönüştüren merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Piyasa, madencilerin müşterilere depolama sağlayarak kazandığı yerel bir protokol tokenine sahip bir blok zinciri üzerinde çalışmaktadır. Kullanıcılar, verileri depolamak veya dağıtmak için madencilere Filecoin harcamaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Filecoin nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Bununla birlikte projenin özelliklerine ve mevcut fiyatına değinmeyi de ihmal etmeyeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Filecoin (FILE) Nedir?

Filecoin, basitçe açıklamak gerekirse kullanıcıların bilgilerini depolayan merkeziyetsiz bir depolama sistemi olarak tanımlanabilmektedir. Arzu eden kişiler bu sistemde depolama sağlayıcısı olarak görev alabilmektedir.

Bitcoin’de olduğu gibi Filecoin madencileri de ödüller ile blokları “mayınlamak” için rekabet etmektedir. Ancak Filecoin madenciliğinin gücü, müşterilere doğrudan faydalı bir hizmet sağlayan aktif depolamayla orantılıdır. Bu madencilerin olabildiğince fazla depolama alanı biriktirmeleri ve müşterilere kiralamaları için güçlü bir teşvik yaratmaktadır. Protokol, biriken kaynakları güvenilir ve kendi kendini iyileştiren bir depolama ağına doldurmaktadır.

Ağ, çoğaltma hatalarını otomatik olarak algılayıp onarmaktadır. Ek olarak içeriği çoğaltarak ve dağıtarak sağlamlık elde etmektedir. Kullanıcılar, farklı tehdit modellerine karşı koruma sağlamak için çoğaltma parametrelerini seçebilmektedir.

Protokolün bulut depolama ağı, kullanıcıda uçtan uca şifrelendiğinden depolama sağlayıcılarının şifre çözme anahtarlarına erişimi olmaz. Bu durum da güvenlik sağlamaktadır.

Filecoin, herhangi bir veri için depolama altyapısı sağlayabilen IPFS üzerinde teşvik katmanı olarak çalışmaktadır. Özellikle verileri merkeziyetsiz hale getirmek, dağıtılan uygulamalar oluşturmak ve akıllı sözleşmeleri uygulamak için kullanışlıdır.

Filecoin’in (FILE) Özellikleri Nelerdir?

Filecoin protokolü dört yeni bileşen üzerine kuruludur. Bu bileşenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Merkezi Olmayan Depolama Ağı (DSN): Depolama hizmetleri sunmak için bağımsız depolama sağlayıcıları ağı için soyutlama sağlamaktadır.
  • Yeni Depolama Kanıtları: Platform iki farklı Proof-of-Stogare sunmaktadır. İlki olan Proof-of-Replication depolama sağlayıcılarının, verilerin kendi fiziksel depolarına kopyalandığını kanıtlamasına olanak tanımaktadır.  Diğer yandan Proof-of-Spacetime ise depolama sağlayıcılarının bazı verileri sakladıklarını kanıtlamalarına olanak tanımaktadır.
  • Doğrulanabilir Piyasalar: Depolama talepleri, Filecoin ağı tarafından işletilen iki merkeziyetsiz piyasada modellenmektedir. Doğrulabilir pazarlar, bir hizmet doğru şekilde yapıldığında ödemelerin yapılmasını sağlamaktadır. Platform; madencilik ve müşterilerin sırasıyla depolama ve geri alma emirlerini gönderebilecekleri Depolama Pazarı ve Geri Alma Pazarını sunmaktadır.
  • Proof-of-Work: Konsensüs protokollerinde kullanılabilecek, Proof-of-Spacetime’a dayalı yararlı bir Proof-of-Work’ün nasıl oluşturulacağı gösterilmektedir. Madencilerin, madencilik blokları için savurgan hesaplar yapmasına gerek yoktur. Bunun yerine verileri ağda depolamaları gerekmektedir.

Filecoin’in (FILE) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Filecoin’in (FILE) toplam arzı 1,979,819,411 FILE’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 456,016,174$ olan projenin piyasa değeri 3,675,225,212$’dır.

Filecoin (FILE) şu anda 22,46$ fiyatından işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 236,84$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.