Fantom (FTM) Nedir?

Fantom (FTM) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1112 kez okundu

Fantom, dijital varlıklar ve d’App’ler için hızlı, yüksek verimli ve açık kaynaklı bir akıllı sözleşme platformudur. Fantom’un aBFT konsensüs protokolü benzersiz hız ve güvenlik sunmaktadır. İşlemler neredeyse anında gerçekleşir ve işlem ücretleri düşüktür.

Platformun kripto para FTM’dir. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı cüzdanlarda saklanabilmektedir. Ek olarak platform yatırımcılarına stake imkanı da sunmaktadır.

Fantom’un (FMT) Amacı Nedir?

Fantom’un vizyonu, geniş ölçekte konuşlandırılabilen DAG teknolojisini kullanarak dünyadaki tüm işlem organları arasında uyumluluk sağlamaktır. Gerçek dünyada yüksek güvenirliğe sahip yeni altyapı oluşturmak için gerçek zamanlı işlemlere ve veri paylaşımına izin vermektedir.

Fantom birçok endüstride kullanılma niyetindedir. Platformun şu anda yer almayı hedeflediği endüstriler telekomünikasyon, finans, lojistik ve elektrikli araçlardır.

Fantom Vakfı, platformunu yeni bir akıllı sözleşme tabanlı ekosistemle birlikte oluşturmak istemektedir. Üstelik platform bu sistemin mevcut ve gelecekteki tüm şirketler tarafından kullanabileceğini de belirtmektedir.

Fantom’un (FTM) Avantajları Nelerdir?

  • Neredeyse anında transfer: Fantom’daki işlemler bir saniyede sonuçlandırılmaktadır. Üstelik bir sentin bir kısmına mal olmaktadır.
  • Güvenlik: Fantom’un doğrulayıcı düğümleri küresel, güvenilir ve lidersiz bir Proof-of-Stake ağı oluşturmaktadır.
  • Son derece ölçeklenebilir: Fantom, saniyede binlerce işlemi işleyebilir ve binlerce düğüme ölçeklenebilmektedir.
  • Ethereum uyumlu:  Fantom, EVM (Ethereum Virtual Machine) uyumludur. Ethereum d’App’lerinizi Fantom’da dağıtıp çalıştırabilirsiniz.

Ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak FTM stake edebilir ve stake sonucunda ödüller kazanabilirsiniz. Stake tercihinizi belirledikten sonra stake ettiğiniz fonlar, DeFi’de teminat olarak kullanılacaktır.

Fantom’un (FTM) Arzı ve Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Fantom, 3,175,000,000 FTM’lik toplam arza sahiptir. Dolaşımdaki arzı ise 2,541,152,731 FTM’dir. FTM’nin mevcut fiyatı 2,14$’dır. Ancak 28 Ekim 2021’de 3,46$’a kadar yükselmiş ve rekor fiyatına ulaşmıştır. Fantom’un piyasa değeri 5,439,361,888$’dır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.