Factom (FCT) Nedir?

Factom (FCT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
649 kez okundu

Factom (FCT) şifreli bilgilerden oluşan bloklarla blok zincir teknolojisine dayalı olarak dağıtılan, merkeziyetsiz kullanım için oluşturulan kripto para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede Factom (FCT) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Factom (FCT) Nedir?

Blok zincirin güvenliğini veri türleriyle genişleten bir şirket tarafından kurulmuş, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir veri protokolüdür.  Kullanıcıların belgelerine, dijital verilerine ve ağa bağlı tüm nesnelere güvenebilecekleri ve geliştiricilerin dünyayı değiştiren uygulamalar oluşturmasına izin veren bir protokol olarak da tanımlanmaktadır.

Protokolün herhangi bir sistemle entegre edilmesi oldukça kolaydır. Bu sebeple iş dünyası ve hükümetler, doğrulamalar için düşük bir kaynak ayırıp işin içinden çıkabilecektir. Ekibe göre şirketler; gereksiz etkileşime girmeden uygulamalara sorunsuz erişim sağlayabilecek ve Factom onlar için küresel bir yardımcı program olarak görev yapacak.

Bununla birlikte Factom ağ içerisinde iki farklı token kullanmaktadır. Bunlar Factoids (FCT) ve Entry Credits’dir. (ECs) FCT, ağın bakımı için kullanılan bir ödül tokenidir. EC’ler ise Fantom blok zincirine veri eklemek istendiğinde harcanmaktadır.

Factom’un (FCT) Amacı Nedir?

Proje 2015 yılında iki ana amaçla başlatılmıştır. Bu amaçlardan ilki blok zincirindeki blokların boyutunun genişletilmesidir. Öte yandan ikinci amaç ise bilgi işlem gücünün kolaylaştırılmasını sağlamaktır. 

Bu sebeple sadece 1MB kapasiteye sahip klasik bloklara göre bir blok boyutu Factom’da artık sınırsızdır. Kullanıcılar, fazladan bir bilgi katmanı oluşturan yan zincirleri kullanarak elde edebilmektedir. Bir yan zincirin temel görevi; temel blokları ek bloklarla eşleştiren bir karma oluşturmaktır. Factom geliştiricilerinin oluşturduğu farklı seçeneklere sahip blok zinciri sayesinde kullanıcılar, sahte olma korkusu yaşamadan sınırsız miktarda veri depolayabilmektedir. Ayrıca ortak belgelerin yanı sıra, ağ içerisinde her türlü uygulama veya komut dosyası da saklanabilmekedir.

Factom (FCT) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Factom (FCT) maksimum ve toplam arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı 10,395,769 FCT’tir. Bununla birlikte Factom’un (FCT) son 24 saatlik ticaret hacmi 4,359$ iken piyasa değeri 3,225,826$’dır.

FCT tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,3106$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 79,45$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.