Ethereum Ne Kadar?

Ethereum Ne Kadar?

Bitci.com
Bitci.com
1283 kez okundu

Ethereum ne kadar? Ethereum nedir? Ethereum fiyatları düşer mi? Ethereum fiyatları yükselir mi? İşte ilk kripto para birimi Bitcoin’den sonra en çok konuşulan kripto para birimi Ethereum ile ilgili işinize yarayacak bilgiler…

2015 yılında ortaya çıkan Ethereum, 2015 yılı sonlarına doğru 0.42 dolar değerindeyken; 2018 yılının Ocak ayında oldukça sert bir yükselişe 1000 doların üzerine çıkarken, sonrasında tutunamayarak aynı hızla geriledi. Ethereum yaklaşık 6 aydır 200 doların altında işlem görürken, mayıs ayı ortasında yeniden 200 doların üzerini gördü. Ethereum bugün itibariyle yaklaşık yüzde 4 yükselişle 250 dolar sınırında işlem görüyor. Kripto para dünyasında Bitcoin’den sonra en çok işlem hacmine sahip Ethereum olarak öne çıkıyor.

Dijital para birimi ETH, ilk çıktığı zaman bir altcoin olarak nitelendirilse de aslında tüm altcoin’lere göre çok daha fazla yenilik içeren bir para birimidir. Ethereum’un kısaltması ETH’dir.

Kripto para birimi ETH’nin kurucuları Charles Hoskinson, Vitalik Buterin, Gavin Wood ve Anthony Diıorio’dur. ETH, Bitcoin mantığından yola çıkarak oluşturulurken; kendisine ait özel bir yazım dili kullanmaktadır. Bahsedilen bu işletim sistemi kullanılarak merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesine imkan sağlanır. Böylece ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir Blockchain yani blok zinciri üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak binlerce altcoin üretilebilir.

Dijital para birimi ETH için aslında, Bitcoin‘in daha da geliştirilmiş bir hali ifadesini kullanmak yanlış olmaz.. Ethereum, bitcoin gibi herhangi bir merkezi bulunmayan, güvenli ve şifreli işlemleri mümkün kılan blok zincir teknolojisi (Blockhain) ile geliştirilmiştir.

Ethereum, Bitcoin’in Yerini Alacak MI?
Dijital para birimi ETH’nin kurucusu Vitalik Buterin, Bitcoin ile Ethereum için yapılan kıyaslamaları şöyle değerlendirmiştir: “Eğer dijital paralar ile dünyadaki değerli kaynakları karşılaştıracaksak Bitcoin’i en popüler maden altınLitecoin’i ise ondan sonra gelen gümüş olarak kabul edebiliriz. Bu durumda ETH diğerlerinden tamamen farklı olarak petroldür. Çünkü Ethereum’un arkasındaki teknoloji geleceğin internetinin enerji kaynağı olacaktır. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. ETH platformunun ihtiyaç duyduğu enerji ether (ETH) ile sağlanacak.”

Ethereum Avantajları Nelerdir?

İlk kripto para Bitcoin gibi resmi bir kuruma bağlı olmayan ve merkezi olmayan dijital para ETH platformunun sahip olduğu avantajların en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:

Değiştirilemezlik: Üçüncü kişiler taraflarından kripto para birimi ETH platformunda yer alan hiçbir veri değiştirilemez.

Yolsuzluğa Karşı Dayanıklı: Dijital para ETH platformunda yer alan uygulamalar fikir birliği ilkesi çizgisinde oluşturulan ve gizliliği mümkün olmayan bir ağa dayanır.

Güvenli: Ethereum’da aracılığıyla kullanılan uygulamalar siber saldırılar yanında hileli etkinliklere karşı da korunmaktadır.

Aksama Olmaz: Uygulamalar kapatılamaz ve bozulmaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.