Ethereum Name Service (ENS) Nedir?

Ethereum Name Service (ENS) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
648 kez okundu

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum’a dayalı dağıtılmış, açık ve genişletilebilir bir adlandırma sistemidir. Uzun ve kafa karıştırıcı olabilen kripto adreslerine çözüm sağlayan bir teknolojidir. Bitci.com olarak bu makalede ENS Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Ethereum Name Service (ENS) Nedir?

ENS, john.eth gibi insan tarafından okunabilen Ethereum adreslerini, Metamask gibi cüzdanlardan bildiğiniz makine tarafından okunabilen alfasayısal kodlara dönüştürmektedir. Meta verileri ve makine tarafından okunabilen adresleri insan tarafından okunabilen Ethereum adresleriyle ilişkilendiren ters dönüşüm de mümkündür.

Sistemin amacı internetin alan adı hizmetinin interneti erişilebilir hale getirmesi gibi; ETH tabanlı web’e insanların daha kolay erişmesini ve anlamasını sağlamaktır.

Ethereum Name Service’in (ENS) Özellikleri Nelerdir?

  • Tüm adresler için tek isim: Kullanıcıların uzun adresleri kopyalayıp yapıştırmalarına gerek yoktur. Tüm adreslerin saklanması ve herhangi bir kripto para birimi, token ya da NFT almak ENS adı kullanılabilmektedir.
  • Merkeziyetsiz web siteleri: Kullanıcılar, ENS ile sansüre dayanıklı ve merkezi olmayan web siteleri başlatılabilmektedir. Web siteleri IPFS’ye yüklendikten sonra ENS adıyla erişim sağlanabilmektedir.
  • Geleneksel etki alanlarının kullanımı: ENS önceden sahip olunan DNS adlarıyla kullanılabilmektedir. ENS; com, org, io, app, xyz ve art dahil çoğu DNS adını desteklemektedir.

Ethereum Name Service’in (ENS) Farkları Nelerdir?

Platform, “Alan Adı Hizmetini” merkezi olmayan web 3.0’a aktaran ilk hizmettir. Bu nedenle türünün tek örneği bir değer teklifine sahiptir.

ENS bir şirket değildir; kendisini açık bir kamu hizmeti olarak adlandıran açık kaynaklı bir projedir. Web 3.0’ın hayati bir altyapı parçası olmayı hedeflemektedir. Ayrıca blok zinciri teknolojisi sayesinde tek bir arıza noktasına sahip değildir. Tasarımı gereği sansüre karşı daha dayanıklı ve güvenlidir.

Blok zinciri teknolojisinin herkes tarafından benimsenmesindeki engellerinden biri erişilebilirlik ve kullanım kolaylığıdır. ENS bunu düzeltmeyi amaçlamaktadır. Kullanıcılar, makinenin okuyabildiği ancak uygunsuz alfanümerik kodlar yerine; herhangi bir kripto veya NFT’yi kısa ve hatırlaması kolay bir bağlantıya alabilmektedir. Bu durum, kullanıcı deneyimini basitleştirmekte ve blok zincir teknolojisini daha az teknik hale sokmaktadır.

Ethereum Name Service’in (ENS) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Ethereum Name Service’in (ENS) maksimum ve toplam arzı 100,000,000 ENS’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 23,231,671 ENS’dir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 50,865,684$ olan projenin piyasa değeri 376,439,442$’dır.

Ethereum Name Service (ENS) şu anda 16,38$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 83,40$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.