Ethereum Merge Nedir?

Ethereum Merge Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1294 kez okundu

Ethereum kelimenin tam anlamıyla tarihindeki en büyük yükselmeyi yaşamak üzere. Ethereum topluluğunun 2015’ten beri beklediği The Merge (birleşme) projesi hayata geçiyor. Bitci.com olarak bu makalede Ethereum Merge Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Ethereum Merge Nedir?

Türkçe karşılığı “Birleştirme” olan Ethereum Merge, Ethereum ağının Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake (PoS) biçimine geçmesini sağlayacak olan güncellemedir. Proof of Stake (PoS) ağı korumak için stake yönetimi ile işlemleri doğrulama yöntemini değiştirerek PoW’da kullanılan blok madenciliği sürecini değiştiriyor. Ethereum Merge güncellemesi ile beraber Ethereum’daki enerji maliyetlerinin %99.9 azalması beklenmektedir. Güncellemeyle dünya üzerindeki elektrik tüketimi de %0.2 oranında düşüş gösterecektir. Ayrıca Merge güncellemesi ile Ethereum 2.0’a geçiş de yapılmış olacaktır.

Merge Güncellemesi Neden Yapılıyor?

Ethereum Merge ile Proof of Stake (PoS) mekanizmasına geçiş yapılmasının sebepleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Daha fazla merkeziyetsizlik sağlanması için düğüm operatörlerinin donanım gereksinimlerinin azaltılması
  • Daha hızlı işlem onay süreci
  • Enerji tüketiminde %99.9’ya varan azalma sağlanması
  • Ölçeklendirme çözümleri ekleyebilme
  • İstemci çeşitliliği sayesinde daha gelişmiş güvenlik sağlanması

Madencilik faaliyetleri sonucu günde yaklaşık 13.500 Ethereum oluşturulmaktadır. Merge işleminin ardından bu sayının günde yaklaşık 1.700 civarında olması beklenmektedir. Güncelleme ile beraber madencilik faaliyetleri sonucu üretilen Ethereum oranı %90 azalacak.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum blockchain ağının ve blockchain ağı üzerindeki ERC-20 tokenlerinin transfer performansının iyileştirilmesi, enerji verimliliğinin sağlanması ve güvenliğin artırılması amacıyla ana ağ üzerinde yapılan güncellemedir. Yeni sürüme geçiş ile beraber saniyede gerçekleşecek işlem miktarı 100.000’e ulaşacaktır.

Proof of Work (PoW) Ve Proof of Stake (PoS) Arasındaki Fark Nedir?

Proof of Work sisteminde madenciler transfer işlemlerinin çözümünü bilgisayarlar ya da kullandıkları cihazlar ile yaparlar. Bu olay yüksek işlem gücü, yüksek enerji tüketimi ve daha fazla emek harcamaya neden olmaktadır. Bu işlemleri başarıyla tamamlayan madenciler ödül kazanmaktadır.

Proof of Stake sisteminde ise madenciler sahip oldukları Ethereum miktarı kadar işlem yapar ve o oranda ödül kazanılır. Bununla birlikte sistemde madencilere sahip oldukları kadar iş imkanı sunar. Emek, zaman ve enerji tasarrufu sağlanır. Ayrıca Proof of Stake sisteminin bir diğer avantajı ise güvenliktir. Bakiyeler ve işlemler saldırılara karşı daha dirençlidir.

Ethereum (ETH) Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Ethereum şu anda kripto para borsalarında 1641,39$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 4878,26$’a ulaşmış ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.