Ethereum Kaç Dolar?

Ethereum Kaç Dolar?

Bitci.com
Bitci.com
4922 kez okundu

Ethereum kaç dolar? Ethereum bugün kaç dolar? Ethereum kaç dolar oldu? Ethereum fiyatları nasıl hareket eder? Ethereum nedir? Kripto paraların Bitcoin’den sonra en çok işlem hacmine sahip dijital para birimi Ethereum ile ilgili detaylar…

Ethereum kaç dolar? Kripto para birimi Ethereum, 2015 yılının başında ortaya çıkarken; en hareketli dönemini 2018 yılının ilk çeyreğinde yaşadı. İlk çıktığı dönemde 1 Ethereum 0.42 dolar seviyesinde hareket ederken; en parlak dönemi olan 2018 yılı Ocak ayında 1 Ethereum 1000 doların üzerine çıktı. Dijital para birimi Ethereum (ETH) sonrasında çok sert geriledi. Son 6 aydır yaklaşık 1 Ethereum 200 doların altında işlem görürken, geçtiğimiz mayıs ayının üçüncü haftasında tekrar 1 Ethereum 200 doların üzerini çıktı. Kripto para dünyasında Bitcoin’den sonra en çok işlem hacmine sahip para birimi olan ETH şu dakikalarda yaklaşık yüzde 4 yükselişle 1 Ethereum 250 dolar sınırında hareket ediyor.

Ethereum, bir altcoin olarak ortaya çıkarken; sonrasında tüm altcoin’lere göre çok daha fazla yenilik içeren bir sanal para birimidir. Ethereum’un kısaltması ise ETH olarak kullanılır.

Ethereum’u Vitalik Buterin, Charles Hoskinson, Gavin Wood ve Anthony Diıorio kurmuştur. ETH, kendisine özel bir yazım dili kullanmasıyla, tek rakibi olarak gösterilen Bitcoin’den farklılaşır. Bahsedilen bu yazılım dili sayesinde merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesi sağlanır. Kullanılan ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir blok zinciri üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak çok fazla sayıda altcoin üretilebilir.

Sanal para birimi ETH’nin her geçen gün popülaritesi artarken, birçok yatırımcı sık sık ETH al sat işlemi yapıyor. ETH, ortaya çıktıktan sonra birçok dijital parayı geçerek ilk sanal para birimi olan Bitcoin‘den sonra en çok talep edilen para birimi haline geldi ve piyasada yarattığı bu konumunu korumayı sürdürüyor. 

Dolar, Euro, Sterlin ve Türk Lirası gibi para birimlerinin belli merkezlere bağımlı bulunurken, kripto paralar daha özerk bir yapıya sahip, Bu nedenle, kripto para dünyasında yer alan yatırımcı sayısı artarken; yatırımcılar gelecekte değerli bir varlık olacak ETH’ye sahip olmak isteyebilir. 

“Ethereum Boğa Koşusuna Hazır”

Yatırım şirketi Darma Capital,  Dijital para birimi ETH için 10 yıllık bahse girerek, 10 yıl sürecek boğa koşusu için mevzi aldığı benzetmesinde bulundu.

Darma Capital’in şimdiye kadar kripto para birimlerine 100 milyon dolar değerinde yatırım yaptığı biliniyor. Ayrıca şirket, portföyünde bulunan ETH miktarı ise her ay yüzde 1 arttırma kararı aldığını açıkladı.

Darma Capital’in Yönetim Kurulu Üyesi Andrew Keys, kripto para birimlerinin bugünkü durumlarıyla, yatırımcıların şimdinin dev şirketleri Amazon ve Google’ı ilk destekledikleri zamanları karşılaştırdı.

ETH konusunda 10 yıllık beklentileri olduğunu belirten Keys, “Aynı tutumu yakın bir zamanda Bitcoin ve Filecoin konusunda da sergileyeceğiz” dedi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.