Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
581 kez okundu

Ethereum Classic (ETC); merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı ve açık kaynaklı bir bilgi işlem platformudur. Aynı zamanda “bir kripto para birimi” olarak da tanımlanmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Ethereum Classic Nedir ve ETC Nedir sorularına yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Ethereum Classic Nedir? ETC Nedir?

Akıllı sözleşmeleri yürütmek için tasarlanan merkezi olmayan bir bilgi işlem platformudur. Geliştiricilerin, önceden tanımlanan koşullara dayalı şekilde belirli eylemleri gerçekleştiren özgür, kendi kendini yürüten kodları olan akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanımaktadır.

Bir blok zinciri defteri, bir kripto para birimi, zincir üstü uygulamalar ve hizmetlerden oluşan ağdır. Bu ağ izinsizdir, yani uyumlu bir kripto cüzdanı olduğu sürece herkes ağda işlem gerçekleştirebilmektedir. Geçmişte yaşanan bir DAO saldırısının ardından Ethereum topluluğu içindeki bir grup tarafından 2016’da kurulmuştur. Ethereum blok zincirinin eski kodunu DAO saldırısına kadar olduğu gibi koruduğu için çoğu kişi tarafından “orijinal” Ethereum olarak kabul edilmektedir.

Bununla birlikte temel işleyişleri bakımından Ethereum Classic ve Ethereum aynıdır. Geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamalarını (dApps) geliştirmek ve çalıştırmak için açık Ethereum kaynak kodunu kullanabilmektedir. Üstelik uygulamaları için ERC-20 tokenleri de oluşturabilmektedirler.

Ethereum Classic Nasıl Kuruldu?

2016 yılında Alman startup Slock.it, “DAO” olarak bilinen Ethereum üzerindeki DAO projesini başlattı. Proje 150 milyon doların üzerinde kitle fonlaması topladı. Ancak bilgisayar korsanları akıllı sözleşmedeki bir boşluktan yararlandı ve bu süreçte 50 milyon dolar çalmayı başardı. Fonların geri koyulması içinse Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, blok zincirinin temel protokolünde veya bir hard fork ile yapılacak radikal bir değişikliği destekleme kararı aldı. Bu sürecin sonunda Ethereum Classic ortaya çıktı.

Ethereum Classic Toplam Arzı Nedir? ETC Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Ethereum Classic (ETC) maksimum ve toplam arz miktarı 210,700,000 ETC’dir. Dolaşımdaki Ethereum Classic (ETC) arz miktarı ise 137,314,323 ETC olarak dikkat çekmektedir. Bununla birlikte Ethereum Classic (ETC) 524,201,424$’lık son 24 saatlik ticaret hacmine hakimken piyasa değeri 3,294,455,568$ olarak görülmektedir.

ETC şu anda kripto para piyasalarında 23,99$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2021’de 167$’ı görerek kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.