Ethereum

Ethereum

Bitci.com
Bitci.com
1583 kez okundu

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum nedir? kim tarafından yaratılmıştır? amacı nedir? madenciiği nasıl yapılır? Bu sorular ethereumu duyan ama çok fazla bilgisi olmayan kişilerin ilk merak ettikleri konular olmuştur.Peki cidden nedir bu Ethereum? İlk duyurulduğu ve tanıtıldığı yer Amerika bitcoin konferansıdır. Genç bir bilgisayar ve yazılımcısı olan Vitalik Buterin tarafından etkinlik sırasında sunumu yapılmıştır. Her ne kadar alt coin gibi gözüksede Ethereum‘un amacı ve yapısı çok farklıdır. En büyük özelliklerinden birisi blockchain ağının daha da gelişmesi ve kullanım alanının genişlemetmektir.

Ethereum‘un ana merkezi ve güç alanı ether sembolü (ETH) olan kripto para birimidir. Amacı ise blockchain ağının üzerinde olan geliştiricilerin bu teknolojiyi kullanıp yeni yazılımlar yaratmasıdır. Getirdiği bu özgürlükçü yapı sayesinde birçok alt coinin yaratılmasına olanak sağlar.

Ethereum da ön plana çıkan en önemli özellik kullanıcıların kişisel verilerinin üçüncü parti kişiler tarafından yedeklenmesi ve kötü amaçlar için kullanılmasına izin vermemektir. İnternet çağında yaşıyoruz ve nereydese günün büyük bir bölününü internet üzerinde geçiriyoruz. Haliyle yapacağımız her hareket bu ortamda kayıt altına alınıyor ve kaydedilen bu bilgilerin ne tür amaçlar için kullanılacağını bilmiyoruz.

Burda devreye ethereum ve onun merkezi olmayan sistemi devreye giriyor. Yapılacak işlemler farklı türden ekipmalarda anonim bir halde depolanır. Merkeziyetsiz yapısı sayesinde bu işlemlere ulaşım yapılamaz. Merkezi olmayan bu yapıda yazılımların geliştirebilmesi için ethereum ether kripto para birimini kullanır.

Ethereum da madencilik Bitcoin madenciliğinde ki gibi Asic miner dediğimiz özel cihazlar ile yapılmaz. Madencilik ekran kartları yani GPU dediğimiz bilgisayar parçaları ile yapılmaktadır. Ne kadar çok madenci sistemde çalışmaya başlarsa o derecede kazanç sayısında düşüş olmaktadır. Üretim yapmak istiyorsanız ilk önce bir Ethereum cüzdanı oluşturun. Bundan sonra istenilen programlar vasıtası ile üretime geçebilirsiniz. İki farklı türde üretim yapabilirsiniz. Bireysel olarak üretim dışında havuz dediğimiz birçok kullanıcının bulunduğu alanlarda üretim yapabilirsiniz. Hangisi daha avantajlı? Bir havuzda kazım yapmanız üretim kapasitenizi artıracaktır.

Ethereum nasıl alırız?

Ülkemizde Türk lirası kullanarak Ethereum almak artık çok kolay. Hiçbir ücret ödemeden Bitci.com‘a hemen üye olun. Borsa menüsünden Ethereum‘u seçerek istediğiniz miktarda Ethereum satın alabilirsiniz

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.