EOS (EOS) Nedir?

EOS (EOS) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
831 kez okundu

EOS (EOS) geliştiricilerin dApp olarak bilinen merkeziyetsiz uygulamalar oluşturması için tasarlanmış açık kaynaklı bir platformdur. Bitci.com olarak bu makalede EOS (EOS) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

EOS (EOS) Nedir?

dApp’lerin geliştirilmesi ve kullanılmasının yanı sıra özel altyapısı aracılığıyla akıllı sözleşme özelliklerine erişim olanağı tanıyan blok zincir tabanlı platformdur. Platformun yaratıcıları, Block.one şirketindendir.

EOS ekibi, platformu yaratmadan önce Ethereum’u (ETH) incelemiştir. Ethereum’un ölçeklenebilirliği, işlem hızı, maliyeti ve işlem gücü incelenmiş ve ağın kusurları belirlenmiştir. Sonrasında ise EOS, Ethereum’un eksiklerini kapatacak bir teknoloji olarak tasarlanmıştır. Ayrıca halihazırda EOS’un Ethereum’un büyük ve doğrudan bir rakibi olduğuna dair yorumlar da göze çarpmaktadır.

Platform, konsensüs mekanizması sayesinde milyonlarca işlemi işleme kapasitesine sahip bir ağ olmayı hedeflemektedir. Ağdaki kullanıcılar, bilgi işlem kaynaklarını paylaşacak ve dağıtımlara göre bunlara erişim sağlanacaktır. Bununla birlikte dağıtım ise EOS coin sahiplik miktarına göre yapılacaktır. “Stake” ne kadar yüksekse kişi de o kadar ağa sahip olacaktır.

EOS’un (EOS) Kurucuları Kimlerdir?

Platform, yukarıda bahsettiğimizi Block.one şirketi tarafından yaratıldı. Bu şirket, blok zincir teknolojilerinde uzmanlaşmış bir yazılım şirketidir. EOS 2016 yılında hayata geçirildi. Block.one yöneticileri Brendan Blumer (CEO) ve Daniel Larimer (CTO) platformun çıkışına öncülük ettiler. Ayrıca Larimer, BitShares ticaret platformu ve Steeem blok zinciri de dahil olmak üzere farklı kripto para projelerinde de rol oynamıştır.

EOS Nedir?

Platformun yerel kripto para birimi EOS’tur. EOS coin, blok zinciri platformu ve protokolü EOS.IO’nun arkasındaki güçtür. Kullanıcılar, yeterli miktarda blok oluşturduklarında her blok için bu tokenle ödüllendirilmektedir.

EOS (EOS) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre EOS (EOS) maksimum veya toplam arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı 1,004,186,452 EOS olarak dikkat çekmektedir. Bununla birlikte EOS’un (EOS) son 24 saatlik ticaret hacmi 225,553,395$ iken piyasa değeri 1,181,316,297$’dır.

EOS coin şu anda kripto para borsalarında 1,17$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2018’de 22,71$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.