Enigma (ENG) Nedir?

Enigma (ENG) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
618 kez okundu

Enigma (ENG) ölçeklenebilir kalırken aynı zamanda veri depolama ve gizlilik sağlayan kripto para platformudur. Bitci.com olarak bu makalede Enigma (ENG) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Enigma (ENG) Nedir?

Veri depolama ve hesaplama sağlayarak blok zinciri ağlarını tamamlamayı amaçlayan zincir dışı bir ağdır. 12 Ağustos 2015’te Can Kisagun ve Guy Zyskind tarafından kurulmuştur. Platformun genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin San Franscisco kentinde yer almaktadır.

Enigma (ENG) gizli sözleşmeler getirerek Ethereum Akıllı Sözleşmeleri’ni genişletecektir. Gizli sözleşmeler, zincir dışı çalışmaktadır. Yani sözleşmenin yürütülmesi Ethereum blok zincirinden bağımsız şekilde gerçekleşmektedir. Sözleşmeler, verileri parçalara ayırır, bu parçaları şifreler ve bunları yedekli bir şekilde Enigma düğümleri arasında dağıtmaktadır.

Enigma (ENG) Kullanıcısına Ne Sunmaktadır?

Protokol, onu kullanan herhangi bir blok zinciri programına gizlilik ve ölçeklendirme çözümü sunacaktır. Bilindiği üzere ölçeklenebilirlik konusu birçok blok zincir projesinin yaşadığı ve bir çoğunun da çözmeye çalıştığı başlıca blok zincir sorunlarından biridir. Ancak Enigma ağına aktarılan veriler hem özel olacak hem de zincir üzerindeki ağ tıkanıklığından kurtulacak şekilde olacaktır.

Gizli sözleşmeleri, Enigma’nın kalbi olarak nitelendirebiliriz. Ethereum için akıllı sözleşmeler ne kadar önemliyse Enigma için de gizli sözleşmeler o kadar önemlidir. Çünkü bu gizli sözleşmeler; geliştiricilerin gizliliğe odaklanan uçtan uca merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına izin verecekler.

Enigma (ENG) Nasıl Çalışır?

Platform, blok zinciri ile birlikte çalışabilen, zincir dışı hesaplamalar için geleneksel blok zinciri platformlarının uzantısı olarak hizmet edecektir. Kod, hem halka açık blok zincirinde hem de Enigma özel zincir dışı ağında işlenecek. Verilerin güvende kalması için önce veriler şifrelenecek sonra ise ağa gönderilecektir. Zindir dışı katman, verilerin gizli tutulmasından sorumlu olacaktır. 

Enigma (ENG) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Enigma (ENG) toplam arz miktarı 150,000,000 ENG’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 82,717,911 ENG’dir. Bununla birlikte Enigma’nın (ENG) son 24 saatlik ticaret hacmi 107,667$ iken piyasa değeri 1,117,758$’dır.

ENG tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,01351$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 8,19$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.