Elastos (ELA) Nedir?

Elastos (ELA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
572 kez okundu

Elastos (ELA) makaleler, filmler ve oyunlar gibi içerikler için merkezi olmayan bir internet yaratmayı amaçlayan blok zinciri projesidir. Bitci.com olarak bu makalede Elastos (ELA) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Elastos (ELA) Nedir?

Geçmişi 2000 yılına dek uzanan ancak blok zincir teknolojisine dayalı olarak Elastos tarafından geliştirilmeye devam eden projedir. Mevcut versiyonu Haziran 2017’de kurulmuştur.

Elastos (ELA) internetin blok zincir destekli bir versiyonu olmayı hedeflemektedir. Projenin arkasındaki ekip, dApp platformlarının ölçeklendirme sınırlandırmalarıyla karşı karşıya olduğuna inanıyor. Elastos’a göre akıllı sözleşmeler harika ancak aynı zamanda yavaşlar. Ayrıca esnek olmadıkları için uygulamalar için de elverişsiz durumdalar. Burada devreye ise Elastos (ELA) giriyor. Çünkü Elastos (ELA) kendini bu sınırlamaları çözenmeyi başaran ve merkeziyetsiz uygulamalar için uygun bir platform olarak tanımlıyor.

Kullanıcılar, Elastos (ELA) ile dijital varlıkları üzerinde tam mülkiyet sahibi olabilmektedir. Ek olarak dApp’leri çalıştırmak için kullanıcıların internet erişimine de gereksinimi olmayacak. Tüm d’Appler, akıllı web üzerinde çalışacak. Bu akıllı web, kullanıcıları veri hırsızlığından, kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer dijital saldırılardan koruyacak. Bununla birlikte platformun mobil cihazlar için optimize edildiği de belirtmek gerekiyor. Farklı işletim sistemlerine sahip mobil cihazlarda dApp’lerin çalıştırılması mümkün olacak.

Elastos’un (ELA) Kurucuları Kimdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi projenin geçmişi 2000 yılına kadar dayanmaktadır. Kurucu Rong Chen, Microsoft Research’te işletim sistemleri üzerinde çalışmaya o yıllarda başlamıştır. Chen, tüm web için tasarlanmış bir işletim sistemi yaratma hedefi doğrultusunda çalıştı. 1992’den 2000’e kadar Microsoft’ta çalışan Chen, ardından Çin’e döndü. Sonrasında ise 2017 yılında Elastos Foundation’un başkanı oldu.

Elastos’un (ELA) Güçlü Yönleri Nelerdir?

Platform, esneklik sağlayan dört “sütuna” sahiptir. Bunlar; blok zincir, runtime, taşıyıcı (carrier) ve yazılım geliştirme kiti veya SDK’dir.

Blok zinciri; her bir uygulama için ana zincir ve yan zincirler arasında uygulama işlevselliğini ayırmaktadır. Runtime, dApp’lerin Elastos işletim sisteminin dışında da çalışması için esneklik sağlamaktadır. Carrier yani taşıyıcı; hesaplama gücü ve depolama alanı kiralanabilecek, eşler arası ve merkeziyetsiz bir hizmettir. Son olarak SDK ise uygulamaları Elastos dışı uygulamalar için akıllı web’e bağlamaktadır.

Elastos (ELA) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Elastos (ELA) maksimum arzı 28,220,000 ELA’dır. Toplam arzı bilinmezken dolaşımdaki arz miktarı ise 21,364,394 ELA’dır. Bununla birlikte Elastos’un (ELA) son 24 saatlik ticaret hacmi 134,174$ iken piyasa değeri 43,935,029$’dır.

ELA  tokeni şu anda kripto para borsalarında 2,06$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Şubat 2018’de 89,14$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.