Dock (DOCK) Nedir?

Dock (DOCK) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1510 kez okundu

Dock, işletmelere ve geliştiricilere blok zinciri teknolojisi kullanarak çözümler oluşturan bir projedir. Bitci.com olarak bu makalede DOCK Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca DOCK’un amacına ve fiyatına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Dock (DOCK) Nedir?

Kullanıcılarına blok zinciri teknolojisinin faydalarını sunan oluşumdur. Dock sayesinde kullanıcılar; dijital kimlik bilgileri oluşturma, yönetme ve sunma konusunda basit çözümlere ulaşabilmektedir.

Proje; evrensel sorunları çözme hareketinin bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Bağımsız bir blok zinciri ve entegre bir ödeme tokeniyle güvenilir bir doğrulayıcı ağı olarak görev almaktadır.

Dock’un (DOCK) Amacı Nedir?

Dock, evrensel sorunları mevcut veri çözümleriyle çözme misyonuyla kuruldu. Dock’a mevcut veri şu şekilde sıralanmaktadır: Veri siloları ve kapı bekçileri, platformlar arası uyumsuzluklar, güvenilemeyen yanlış bilgiler, platformlar arası uyumsuzluklar, verilerin doğrulanmasındaki verimsizlikler, kullanıcılar için kontrol ve gizlilik eksikliği.

Platforma göre; günümüz dünyasında sahip olunan veriler her zamankinden önemli. Toplum içinde gezinme yeteneğimiz, kim olduğumuzu ve başarılarımızı temsil eden bilgileri kanıtlayabilmemize bağlıdır. Bu bilgiler, kimliğimizi kanıtlayan bir pasaporttan veya eğitimimizi kanıtlayan bir diplomadan alınabilmektedir. Dijital kimlik belgeleri, hayatımız için gerekli olan bu önemli veri parçalarının sanal temsilleridir. Ancak bu verilerin nasıl yakalandığı, paylaşıldığı ve kontrol edildiğiyle alakalı bir çok sorun vardır.

DOCK Nedir?

Dock yardımcı program tokeni (DOCK); doğrulayıcılar, token sahipleri ve Dock Association dahil olmak üzere ağın katılımcıları arasında teşvikleri uyumlu hale getirmede önemli bir rol oynamaktadır. Token üç ana amaca hizmet etmektedir:

  • Yönetim: DOCK tokeni, Dock Ağı için şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim sağlamaktadır. Herhangi bir token sahibi açık teklif sunarak, ağın yönüne oy vererek ve Dock Association’a yönetim kurulu üyeleri seçerek katılabilmektedir.
  • Ağ İşlemleri: Merkeziyetsiz bir kimlik oluşturma (DID), kimlik bilgilerini iptal etme ve kimlik bilgilerini yapılandırmak için şema oluşturma gibi Dock Ağı’ndaki işlemler için DOCK tokeni gerekmektedir.
  • Stake Etme ve Doğrulama: Dock’un Proof-of-Stake Ağı’nda doğrulayıcı olmak için adayların tokenlerini kilitlemesi (stake) gerekmektedir. Ayrıca token sahipleri, başka adayların tokenlerini kendi adlarına kilitlemeye davet edebilmektedir. Ağ, stake edilen token miktarına göre doğrulayıcıları seçmektedir.

Dock’un (DOCK) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Dock (DOCK) toplam arzı 1,000,000,000 DOCK’tur. Ancak dolaşımdaki, arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 1,922,499$ olan platformun piyasa değeri ise 34,041,340$’dır.

Diğer yandan DOCK tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,022$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2018’de 0,24$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.