DigiByte (DGB) Nedir?

DigiByte (DGB) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
917 kez okundu

DigiByte (DGB), açık kaynaklı bir blok zinciri ve varlık yaratma platformudur. Bitcoin ve Ethereum’dan daha hızlı ve güvenli olduğunu iddia etmektedir. Bitci.com olarak bu makalede DigiByte Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

DigiByte Nedir? DGB Nedir?

Eşler arası (P2P) bir kripto para birimi ve blok zinciri platformudur. DigiByte (DGB) blok zinciri saniye çok sayıda işlemi gerçekleştirebilecek bir kapasiteye sahiptir. Ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Bitcoin’in (BTC) eski alternatiflerinden biri olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca güvenlik, hız ve kapasite olanaklarını çeşitlendirmeyi amaçlayan Bitcoin’in bir modifikasyonu olarak da tanımlanmaktadır.

DigiByte (DGB) üç farklı katmana dayanmaktadır. Bu katmanlar şu şekilde sıralanmaktadır: Üst, orta ve alt. Üst katman; akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamalar ve özelleştirilebilen tokenler içindir. Orta katman; DigiByte yerel kripto para biriminin (DGB) ağ boyunca hareket edebileceği ve temel varlık olarak hizmet edebileceği halka açık defterdir. Son olarak  alt katman ise sistemin çekirdek altyapısı olarak tanımlanmaktadır. Bu katman; merkezi olmayan düğümleri, istemci yazılımını ve birbirlerini arasındaki iletişimi içermektedir.

DigiByte (DGB) Kimin Tarafından Kuruldu?

Platform “DigiMan” olarak da bilinen Jared Tate tarafından kurulmuştur. Platformun faaliyetleri, projeyi denetleme görevine sahip DigiByte Vakfı tarafından takip edilmektedir. Ayrıca “DigiByte Awareness Team” isimli bir gönüllü grup da platformun pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini desteklemektedir.

DigiByte (DGB) Hangi Özelliklere Sahiptir?

Çoklu algoritmik madencilik süreci: Madencilik için beş farklı algoritmayı desteklemektedir. Yalnızca bir madencilik sürecini destekleyen herhangi bir platformdan daha merkeziyetsizdir. Ayrıca daha güvenli olduğuna dair yorumlar da yapılmaktadır.

Blok değişim zorluğu: Platform, işlem güçlerini değiştirerek bir grup madencinin ağı ele geçirme şansını düşürmektedir.

ICO’su yok: Proje bir ICO olmadan başlatılmıştır ve gönüllülük esasına dayalı şekilde yürütülmektedir.

DigiByte Toplam Arzı Nedir? DGB Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre DigiByte (DGB) maksimum arz miktarı 21,000,000,000 DGB’dir. Dolaşımdaki DigiByte (DGB) arz miktarı 15,695,996,600 DGB olarak görülmektedir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 2,279,045$ olan DigiByte’ın (DGB) piyasa değeri ise 150,713,060$’dır.

DGB şu anda kripto para borsalarında 0,0096$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2021’de 0,17$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.