Deriva DAO (DDX) Nedir?

Deriva DAO (DDX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
863 kez okundu

DerivaDEX (DDX), performans ile özerkliği birleştiren ve topluluk tarafından yönetilen bir türev borsası olarak adlandırılmaktadır.

DerivaDEX, Duke mezunu ve yazılım mühendisliği tecrübesi olan eski bir algoritmik yatırımcı Aditya Palepu tarafından kurulmuştur. Platform içlerinde CMS, Dragonfly Capital, Three Arrows Capital, Electric Capital, Coinbase ve Polychain Capital’in bulunduğu şirketler tarafından desteklenmektedir.

DerivaDEX (DDX) Nedir?

Deriva DAO, Ethereum’daki türevler için merkesiyetsiz bir borsadır. Hızlı alım satım yapması ve rekabetçi ücret yapısıyla diğer DEX’lere göre önemli avantajlar sunmaktadır. İlk günden beri bir DAO olarak, platformu yatırımcıları ve token sahipleri kontrol edip yönetmektedir.

DerivaDEX’e göre göre yatırımcılar şimdiye dek performans ve güvenlik arasında seçim yapmaya zorlandılar. Merkezi borsalar kullanıcılarına güçlü likidite ve ürün sunar ancak kullanıcılar yatırımlarında mutlak kontrol sağlayamazlar. Merkeziyetsiz borsalar ise kullanıcılara kontrol hakkı tanır ancak burada da kullanılabilirlikle alakalı sorunlar yaşanmaktadır. Burada devreye giren DerivaDEX, kendini yatırımcıların ihtiyaç duyduğu performans ve güvenliğe sahip merkeziyetsiz bir borsa olarak tanımlamaktadır.

Ek olarak DerivaDAO kullandığı mimariyle DEX kalabalığından sıyrılmayı hedeflemektedir. Platform, diğer borsalardan farklı olarak alım satım ve diğer borsa işlemlerini halka açık blok zinciri yerine DerivaDEX operatör ağında gerçekleştirmektedir.

DerivaDEX’in Özellikleri Nelerdir?

  • Borsa

DerivaDEX gerçek zamanlı fiyat beslemesi, hızlı ticaret çözümü ve rekabetçi bir ücret yapısı da dahil olmak üzere önemli performans avantajlarına sahip yeni bir borsa türüdür.

  • Yönetim Uygulaması

DerivaDEX birinci günden itibaren bir DAO’dur. Takasçılar ve token sahipleri platformu kontrol etmektedir. Kullanıcılar, borsayla alakalı konularda oy vermektedir.

  • DDX Tokeni

Token, DerivaDEX’in yerel tokenidir. DDX projeyi DerivaDAO aracılığıyla yönetmek için kullanılmaktadır. DDX ayrıca ücret indirimleri ve stake fırsatları için de kullanılmaktadır.

  • Sigorta Madenciliği

Sigorta madenciliği, sigorta fonu için sermayeyi önyükler. Kullanıcılar, sigorta fonuna pay verip DDX almaktadır. Sigorta fonu, platformun aktardığına göre kullanıcıya dünya çapında bir yatırımcı deneyimi sağlamaktadır.

DerivaDAO’nun (DDX) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre DerivaDAO maksimum arzı 100,000,000 DDX, toplam arzı ise 53,202,647 DDX’tir. Dolaşımdaki arz miktarı 26,094,663 DDX olarak belirtilmiştir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 919,944$ olan platformun piyasa değeri 58,083,042$ olarak hesaplanmıştır.

DDX’in şu anda piyasada işlem gördüğü fiyat 2,22$’dır. Ancak Ağustos 2021’de 15,28$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.