Decred (DCR) Nedir?

Decred (DCR) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
2113 kez okundu

Decred topluluk girdisine, açık yönetişime ve kalkınma için sürdürülebilir finansmana odaklanan blok zincir tabanlı bir kripto para birimidir. Küçük bir grubun işlem akışına hükmetmemesini ve değişiklik yapmamasını sağlamak için PoW ve PoS madencilik sistemini kullanmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Decred Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Decred (DCR) Nedir?

Topluluk girişi, açık yönetişim ve kalkınma için sürdürülebilir finansman amacıyla tasarlanan bir kripto para birimidir. Kurucuları, Bitcoin’i kodunu kopyalamış ve sonrasında değiştirmişlerdir. Bu sebeple iki kripto para birimi arasında benzerlikler bulunmaktadır.

Decred ekibi; hem Proof-of-Work hem de Proof-of-Stake bileşenlerinden oluşan hibrit bir fikir birliği mekanizması olarak tasarlanmıştır. Diğer yandan ekip, projeyi geliştirmek için yalnızca içeriden birkaç kişiye güvenmek yerinde kullanıcı topluluğunun gücünden yararlanmayı seçmiştir. Topluluk gücünü kullandığı için de diğer kripto para birimlerine oranla yenilikçi kabul edilmektedir. Ayrıca platform, topluluğun blok zinciri iyileştirmeleri için teklifler sunması da olanak tanımaktadır. Tekliflerin sunulması ve oylamaların yapılması için platform, “Politeia” adını verdiği özel bir sisteme sahiptir.

Decred (DCR) Nasıl Çalışır?

Yatırımcılar, blok zincirinin fikir birliğini kurallarını uygulamaktadır. Gelecekteki gelişim için bir yol belirlenir ve proje hazinesinin nasıl kullanılacağına karar verilmektedir. Decred’in blok zinciri Bitcoin’inkine benzer. Ancak yönetişimin önemli yönleri protokole dahil edilmiştir.

Teşvikleri uyumlu hale getirmek için blok ödüller; Proof-of-Work madencileri, paydaşlar ve projeyi finanse eden Decred Hazinesi arasında paylaştırılmaktadır.

Proof of Stake oynalaması, Decred’in merkezinde yer almaktadır. Decred sahipleri, oylama biletleri elde etmek için DCR’yi kilitlemektedir. Biletler, zincir üzerinde oy kullanmak için rastgele çağrılmaktadır. Hem PoW madencilerinin çalışmaları, hem de herhangi bir kural değişikliği teklifine Evet/Hayır oyu vermeyi içermektedir. Blok ödülünün %30’u o blokta oy veren biletlerin sahiplerine gitmektedir.

Blok ödülünün %10’u Decred Hazinesi’ne gider. Bilet sahipleri, bu hazinenin nasıl kullanılacağına Politeia teklifleri ve oylama yoluyla karar vermektedir.

Decred’in (DCR) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Decred’in (DCR) toplam arz miktarı tıpkı Bitcoin gibi 21,000,000 DCR’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 13,865,704 DCR olarak belirtilmiştir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 6,867,045$ olan projenin piyasa değeri 792,439,229$’dır.

Decred (DCR) şu anda borsalarda 57,00$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 247,35$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.