Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland (MANA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
578 kez okundu

“Decentraland nedir?” sorusu kripto para yatırımcılarının cevabını en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Peki Decentraland (MANA) nedir? Ethereum’un desteklediği platformun size sağladığı imkanlar nelerdir? Decentraland (MANA) ile neler yapabilirsiniz? Tüm bu soruların cevabını mı arıyorsunuz? Öyleyse hızla yükselişe geçen Decentraland (MANA) hakkında bilmeniz gereken her şey için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Decentraland Nedir?

2017’de ilk kez beta sürümüyle piyasaya çıkan Decentraland; kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturmasına izin veren, Ethereum blockchain tarafından desteklenen sanal gerçeklik platformudur. Kullanıcılar, bu uygulamalar üzerinden para kazanabilir.

Decentraland; tam olarak bir sanal dünyanın içinde kullanıcılara olabildiğince geniş sınırlar tanıyan bir platformdur. Bu sayede kullanıcılar yeni binalar inşa edebilecekleri ve para kazanabilecekleri araziler satın alabilirler.

Platform zamanla teknolojinin gelişimi ile birlikte 3 boyutlu bir dünyaya dönüşmüştür. Böylece 2018’de Decentraland ve Animoca Brands 500 bin ABD Doları tutarında hisse ve MANA token takasıyla yatırım gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte projenin yatırımcıları arasında Digital Currency Group, Kenetic Capital, FBG Capital, CoinFund ve Hashed şirketleri de yer almaktadır.

MANA Nedir?

Proje, 2017’de gerçekleştirilen 24 milyon dolarlık ilk token arzıyla kullanıma hazır hale getirildi. (Initial Coin Offering, ICO) Şubat 2020 itibariyle de ilk kez tüm kullanıcılar için piyasaya çıktı. Ardından Decentraland kullanıcıları; LAND arazisi üzerinde farklı deneyimleri keşfetme fırsatı yakaladı. Bu deneyimlerin başlıcaları; etkileşimli oyunlar, çeşitliliği artan üç boyutlu görseller ve birçok yeni etkileşim içeren özellikler. Kullanıcılar hala bu deneyimleri yaşamaya devam ediyor.

Decentraland ağında MANA ve LAND olmak üzere iki adet token mevcut. Benzersiz (non-fungible) ERC-721 LAND token’lerini satın almak için, ERC- 20 standardında geliştirilen MANA token’lerinin yakılması gerekiyor. Ayrıca MANA token’leri Decentraland piyasasında avatar, isim ve benzeri kozmetik sanal varlık ödemeleri için kullanabilirsiniz.

Decentraland’ın (MANA) Kurucusu Kimdir?

Platformun nasıl kurulduğu da kullanıcıların merak ettiği konulardan biri. Decentraland’i Arjantinli girişimciler Ariel Meilich ve Esteban Ordano birlikte kurdu. İlk zamanlarında iş kanıtı algoritması aracılığıyla kullanıcılara pikselleri tahsis eden network ağıydı. Daha sonra bu sanal platform zamanla gelişti.

Decentraland Güvenli Midir?

Ağın güvenli olup olmadığına ilişkin soru işaretleri de kullanıcıların akıllarını kurcalıyor. Decentraland Ağı, Ethereum ağının, hem kendine ait blockchain‘i hem de MANA token’larını saldırılara karşı korumak için, binlerce düğümle (node) birlikte çalışan, büyük ölçekli madenci ağı tarafından güvence altındadır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.