Dash (DASH) Nedir?

Dash (DASH) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
602 kez okundu

Ticari kripto para işlemlerinde kullanılan coinlerden biri olan Dash en çok araştırılan kavramlar arasında. “Dash nedir?” sorusuna cevap arayan birçok kullanıcı bulunuyor. Kripto para birimleri içinde en dikkat çeken projelerden biri olan Dash uzun bir süre daha gündemde kalacak gibi görünüyor.

Dash Nedir?

Dash nedir? sorusuna kısaca merkezi olmayan hızlı, ucuz bir küresel ödeme ağı sunmaya odaklanan açık kaynaklı bir blok zinciri ve kripto para birimidir. şeklinde cevap verebiliriz. Bu sözcük “Digital Cash” kelimelerinin birleşimidir.

Platform; merkezi olmayan hızlı, ucuz bir küresel ödeme ağı sunmaya odaklanan açık kaynaklı bir blok zinciri ve kripto para birimidir. Bu sözcük “Digital Cash” kelimelerinin birleşimidir.

Dash Nedir? sorusuna “anonimliği ve gizliliği sağlayan bir coindir.” cevabı vermek de mümkün. Kripto ekosisteminin en eski coinlerinden olan Dash, ayrıca merkeziyetsiz finansal işlemlerin yapılmasını sağlar.

Dash’in Avantajları Nelerdir?

Dash’ı diğer kripto projelerinden ayıran çok fazla özellik mevcut. İşte Dash’ı benzersiz kılan en temel özellikleri:

  • Dash’ta tutulan teminatla desteklenen sunucular ana düğümler ağına dayanır. Blok ödüllerinin bir kısmını alan masternodlar, bu sayede ağa ikinci bir hizmet katmanı sağlamaktadır. Böylece InstantSend, PrivateSend ve ChainLocks gibi işlevleri kolaylaştırırlar.
  • Dash ağı dışarıdan yardım almadığı için Dash’le işlem yaparsanız düşük masraf avantajından yararlanırsınız.
  • Dash’i cüzdanlar arası sınır ötesine transfer edebilirsiniz veya alım-satımda kullanabilirsiniz. Her iki işlemde de bekleme süreniz kısadır. 
  • İşlem yaparken kişisel bilgilerinizi diğer kişiler ile paylaşmak zorunda kalmazsınız. 

Dash’in Geleceği Nasıldır?

Uzun yıllardır yatırımcı çekmeye devam eden köklü bir kripto para birimi olan Dash, grafiğini genel olarak koruyor. Uzmanlar bu istikrarlı ivmeyi kayda değer bir faktör olarak görüyor. Bu yüzden analistlerin yorumları Dash’ın gelecek adına güven verdiği yönünde. 

Dash’in Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Dash’in toplam arzı 18,920,000 DASH’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 10,751,231 DASH’tir. Projenin son 24 saatlik ticaret hacmi 116,541,125$ iken piyasa değeri 651,094,146$’dır.

Dash şu anda kripto para borsalarında 60,61$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Aralık 2017’de 1,493,59$ seviyesini görmüş ve rekor kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.