DAI (DAI) Nedir?

DAI (DAI) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
671 kez okundu

DAI (DAI), değeri ADB Doları ile 1:1 oranında eşitlenmiş bir stabil koindir. Yani 1 DAI her zaman Tether (USDT) veya Binance USD (BUSD) gibi 1 ABD Doları’na eşittir. Bitci.com olarak bu makalede DAI Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

DAI Nedir?

ABD Doları karşısında istikrarlı şekilde 1:1 değerine sahip olmayı hedefleyen kripto para birimidir. Değeri ABD Doları ile sabitlendiği için bir stabil koin olarak tanımlanmaktadır. Stabil koinler, itibari para birimlerinin kripto para dünyasındaki karşılıklarıdır. Stabil koinler genellikle ABD Doları’na eşitlenir. Ancak değeri Euro’ya Sterlin’e Lira’ya veya Altın’a eşitlenen stabil kripto para birimleri de bulunmaktadır. Bu stabil kripto para birimlerinin kullanılma sebeplerinin başında kripto para dünyasındaki oynaklığa karşı korunmak gelmektedir. Kullanıcılar, değeri stabil kalan koinler sayesinde volatiliteden korunmaktadırlar.

DAI’nin (DAI) Kurucusu Kimdir?

2014 yılında Danimarkalı Rune Christiensen, MakerDAO isimli açık kaynaklı projeyi hayata geçirmiştir. 2017 yılında ise DAI, Etheruem blok zincirinde bir akıllı sözleşme aracılığıyla Maker Protokolü’nü başlatmıştır. DAI, yukarıda bahsettiğimiz gibi değişken olmayan bir kripto para birimini duyulan ihtiyaçtan dolayı başlatılmıştır.

İleriki dönemde Christensen, MakerDAO’nun yaratıcısı olmasına rağmen projenin sorumluluğunu Maker topluluğuna bıraktı. Halihazırda da MakerDAO ve DAI, Maker’a (MRK) sahip dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından merkeziyetsiz olarak yönetilmektedir.

Maker Nedir?

Maker Protocol, DAI yaratıcısı Rune Christiensen tarafından geliştirilmiştir. Dünyadaki herkesin teminatlı olarak farklı kripto para birimlerini kullanarak DAI stabil koinini üretmesine izin vermektedir.

DAI Nasıl Çalışır?

DAI, hem merkezi hem de merkeziyetsiz borsalardan alınabilen bir ERC-20 tokenidir. Ayrıca, MakerDAO’nun Oasis Borrow’u aracılığıyla bir Maker kasası açıp DAI oluşturmak ve ödünç almak mümkündür. Kullanıcılar teminat olarak ise Ethereum tabanlı varlıklarını yatırabilmektedir. Yatırılan teminat değeri, her zaman kullanıcıya verilen DAI değerini aşmalıdır. Teminat değeri, verilen DAI tokeninin değerinin altına düşerse teminat tasfiye edilmektedir.

DAI’nin (DAI) Özellikleri Nelerdir?

  • Minimum hesap ücreti yoktur: Dünya çapında birçok kullanıcı, hesap açmak için gerekli minimum varlık miktarına sahip değildir. DAI’yı kullanmak için ise kullanıcıların sahip olmaları gereken bir minimum bakiye miktarı yoktur.
  • İstiktarlı değer: Ekonomik istikrarsızlığın hakim olduğu yerlerde yaşayan kullanıcılara istikrarlı bir para birimi sunmaktadır.
  • Hızlı ve ucuz: Uluslararası banka havale ücretleri yüksek olabilmektedir. Ancak DAI transfer ücretleri yüksek değildir. Ayrıca transferler şeffaf ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.