Curve DAO (CRV) Nedir?

Curve DAO (CRV) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
429 kez okundu

Curve, Ethereum’daki bir değişim havuzudur. Curve, verimli stabil koin ticareti ve likidite sağlayıcıları için fırsat maliyeti olmaksızın düşük riskli, ek ücret geliri için tasarlanmıştır. DeFi tabanlı bir platform olarak açıklanabilmektedir. Kısaca “stabil koinler için bir merkeziyetsiz borsa” olarak tanımlanabilmektedir. Bitci.com olarak bu makalede Curve DAO CRV nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak CRV arzına ve fiyatına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Curve DAO (CRV) Nedir?

Curve havuzu, StableSwap değişmezini uygulayan ve bu nedenle stabil koinlerin değiş tokuşunun mantığını içeren bir akıllı sözleşmedir.

Proje; rakibi olan DeFi platformlarından farklı olarak daha düşük risk sunmaktadır. Çünkü değeri sabit, volatilitesi düşük stabil koinlerle çalışmaktadır. Protokol, kalıcı kaybı en aza indirmek için yalnızca benzer varlıkları havuzunda barındırır. Bu, Curve üzerinde USDC-DAI-USDT likiditesi sağlayabileceğiniz ancak USDC-WTBC sağlamayacağınız anlamına gelmektedir. Platformda USDC, USDT, TUSD, BUSD, SUSD, ETH, LINK gibi koinlerle değiş tokuş işlemi yapılabilmektedir.

Curve DAO’nun (CRV) kurucusu kripto sektöründe tecrübeli bir isim olan Michael Egorov’dur. Rus bir bilim insanı olan Michael Egorov halihazırda platformun CEO’su olarak görev almaktadır.

CRV Nedir?

Curve DAO Token (CRV), merkezi olmayan bir borsa ve otomatik piyasa yapıcı protokolü Curve.fi’ye güç veren Ethereum tokenidir. Protokol, başta stabil koinler olmak üzere Ethereum tabanlı Bitcoin tokenlerine (WBTC, renBTC gibi) benzer ERC-20 tokenleri arasında takas yapmayı kolaylaştırmak tasarlanmıştır.

CRV sahipleri oy kullanma hakkına sahiptir ve kullandıkları oylarla protokolle ilgilli kararlarda söz sahibi olabilmektedir. Ek olarak token, protokol ücretlerini talep etmek için çeşitli süreler boyunca (4 yıla kadar) kilitlenebilmektedir.

Curve DAO’nun (CRV) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan bilgilere göre Curve DAO’nun maksimum arzı 3,303,030,299 CRV, toplam arzı 1,704,090,255 CRV’dir. Platformun dolaşımdaki arz miktarı ise 391,958,099 CRV’dir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 159,161,600$ olan projenin piyasa değeri 855,509,176$’dır.

Curve DAO (CRV) şu anda 2,18$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ağustos 2020’de 54,01$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.