Cronos (CRO) Nedir?

Cronos (CRO) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1336 kez okundu

CRO, EVM zinciri ve Crypto.org zincirinin yardım program tokenidir. Cyrpto.org zinciriyle paralel olarak çalışan EVM uyumlu bir yan zincirdir. Bitci.com olarak bu makalede Cronos CRO nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Platform dört ortak tarafından kurulmuştur. Kris Marszalek, kurucu ortaklardan biridir ve Cronos’un CEO’su olarak görev almaktadır. Diğer kurucu ortaklar ise Gary Or, Rafael Melo (CTO) ve Bobby Bao’dur.

Cronos (CRO) Nedir?

Cronos, Crypto.com şirketi tarafından geliştirilen merkeziyetsiz ve açık kaynaklı Crypto.com Chain’in yerel kripto para birimidir. İnsanların, sahip oldukları para üzerindeki hakimiyetlerini artırmaları, kimlik bilgileriyle verilerini gizlemeleri kripto paraların küresel düzeyde benimsenmesini hızlandırma amacıyla tasarlanmıştır.

CRO Zinciri, EVM uyumlu bir zincirdir ve Kasım 2021’de sürülmüştür. Zincir Web 3.0 odaklıdır ve yaratıcının ekonomisi için oluşturulmuştur. DeFi ve GameFi d’Apps’i desteklemektedir. Ayrıca analistler bunu meta verisi deposu olarak temel bir altyapı olarak tanımlamıştır.

Cronos, Proof of Authority (PoA) konsensüs algoritması üzerinde çalışmaktadır. Ek olarak Ethereum ile birlikte çalışabilen Proof-of-Stake zinciri Ethermint tarafından desteklenmektedir. Ethermint; Ethereum ve tüm EVM uyumlu zincirlerden akıllı sözleşmelerin ve merkeziyetsiz uygulamaların taşınmasını desteklemektedir. Amaç DeFi ekosistemini büyük ölçüde ölçeklendirmektir.

Cronos’un (CRO) Özellikleri Nelerdir?

  • EVM uyumlu: Ethermint ile Cronos, Ethereum’da dağıtılan tüm akıllı sözleşmeleri, DAO’ları ve dApp’leri destekleyebilmektedir.
  • Ölçeklenebilir: Cronos’taki TPS, Ethereum’dan daha yüksektir. Bu nedenle, Cronos akllı sözleşmelerini yürütmek daha hızlı ve ucuzdur.
  • Birlikte çalışabilir: IBC, blok zincirleri arasında etkileşime izin veren ve Crypto.org Zinciri ve Cosmos Hub gibi diğer IBC etkin zincirlere köprü oluşturmasına yardımcı olacak bir protokoldür.
  • Kolay dağıtım: Kullanıcılar, Cronos ağını herhangi bir amaçla hızlı bir şekilde dağıtmak için dağıtım talimatını takip edebilir.

CRO Token Nedir?

CRO; Crypto.com zincirinin, Cronus’un ve Crypto.com borsasının yardımcı program tokenidir. Crypto.com, aşağıdakiler dahil olmak üzere ekosistemlerinin tüm yönlerinde CRO’yu kullanmaktadır:

  • Ödemeler: Crypto.com Pay, Crypto.org Zinciri ve Visa Card ödemeleri.
  • Trading (Takas): Crypo.com uygulaması ve borsasındaki alım satım işlemleri.
  • Finansal hizmetler: Crypto.com Earn (Kazanç), Crypto.com Credit (Kredi) ve Crypto.com DeFi Swap’taki işlemler.

Cronos (CRO) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Cronos’un (CRO) toplam arzı 30,263,013,692 CRO’dur. Dolaşımdaki arz miktarı ise 25,263,013,692 CRO’dur. Son 24 saatlik ticaret hacmi 54,454,370$ olan projenin piyasa değeri 10,313,848,343$’dır.

Cronos (CRO) şu anda piyasalarda 0,408139$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 0,965407$ seviyesine yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.