Creditcoin (CTC) Nedir?

Creditcoin (CTC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1174 kez okundu

Creditcoin (CTC), kredi veren fintechlerin ve mikrofinans sağlayıcıların sermayeye daha fazla erişim sağlamasına olanak tanıyan blok zincirdir. Bitci.com olarak bu makalede Creditcoin (CTC) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Creditcoin (CTC) Nedir?

Fintechler ve mikrofinans sağlayıcıları için kredi verme altyapısı oluşturan halka açık bir blok zincirdir. Kredi alanlar, Creditcoin tokeniyle değişmez bir defter üzerinde işlemleri, kredileri ve geçmişlerini güvence altına alabilmektedir. Platform, bilgi asimetrilerini azaltarak kredi ekosistemin güven faktörünü kolaylaştırmaktadır.

Creditcoin blok zinciri, Hyperledger Sawtooth mimarisine dayanmaktadır. Bu mimari, kredi işlemlerini eşleştirmek ve kaydetmek için vardır. Denetlenebilir ve güvenilir bir kredi bilgisi doğrulama kaynağı oluşturmak için tasarlanmıştır.

Platform 4 Nisan 2019’da başlatılmıştır. Platformun arkasındaki ekip ABD, Kanada, Güney Kore, Nijerya ve Estonya merkezlidir. Ekip Creditcoin ile birlikte; gelişmekte olan piyasadaki banka kullanmayanlar arasındaki kredi sistemi eksikliği gidermeyi hedeflemektedir. Dünyada bankacılık sistemine dahil olmayan ve girmeyi de reddeden birçok insan bulunmaktadır. Bu insanlar, bankacılık sistemini güvenilmez bulmaktadır. Diğer yandan bu insanlar, bankacılık sistemine dahil olmuş insanlar kadar kolay şekilde borç para bulamayabilmektedir. Tam da burada devreye giren Creditcoin; kredi işlem geçmişini objektif olarak halka açık bir blok zincirine kaydetmeyi ve bu şekilde sorunu çözmeyi amaçlamaktadır.

CTC Nedir?

CTC, Creditcoin platformunun yerel kripto para birimidir. Ekosistem içerisinde işlem ücreti olarak kullanılan bir hizmet tokeni olarak adlandırılmaktadır. Creditcoin ekosistemi, blok zinciri varlıklarını basit bir protokolle birleştirmektedir. Böylece blok zincirler arası borç verme piyasasında güven ortamı ve fırsatlar yaratılmaktadır. İster bir kripto para yatırımcısı, isterse bir fintech borç vereni/geliştirici olsun; kullanıcılar ekosistem içerisinde CTC tokeni kullanmaktadır.

Creditcoin’in (CTC) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Creditcoin’in (CTC) maksimum arzı 2,000,000,000 CTC, toplam arzı 599,999,997 CTC’dir. Diğer yandan dolaşımdaki arz miktarı ise 207,252,279 CTC’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 3,206,799$ olan platformun piyasa değeri 78,467,194$’dır.

CTC tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,3784$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mart 2021’de 8,67$ seviyesine ulaşmış ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.