Counterparty (XCP) Nedir?

Counterparty (XCP) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
568 kez okundu

Counterparty (XCP), 2013 yılında kurulmuş ve Bitcoin blok zincirine dayalı eşler arası finansal ticaret için kullanılan dijital para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede Counterparty (XCP) Nedir sorusuna cevap vereceğiz. Ayrıca XCP arzına ve fiyatına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Counterparty (XCP) Nedir?

Açık kaynaklı ve kullanıcısına merkeziyetsiz değişim (takas) şansı sunan platformdur. Temel özellikleri arasında mobil cüzdan, akıllı sözleşmeler ve özel adlandırılmış varlıklar bulunmaktadır.

Counterparty (XCP) kripto para birimi, projenin arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş Counterparty Foundation tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca platform ve kripto para birimi, Robert Dermody tarafından oluşturulan Counterwallet isimli resmi kripto para cüzdanına da sahiptir.

Bununla birlikte Counterparty, kendi kripto para birimi “token” olarak, “dijital varlık” olarak adlandırmaktadır. Çünkü platform sadece para birimleri, hizmet tokenleri veya menkul kıymetlerle değil; her türden dijital varlıkla ilgilenmektedir. Üstelik bu türlü dijital varlıklar; kullanıcıların Counterparty ile oluşturabileceği varlıklardır. Platform, Bitcoin blok zincirindeki varlıklar için gerekli olan kurallar, gereksinimler ve entegrasyonları çözebilmektedir. Bu süreç tıpkı ERC-20 protokolünün Ethereum’da varlık oluşturma için oluşturduğu standart ve yönergelere benzemektedir.

Counterparty (XCP) Ne Yapar?

Counterparty (XCP), Ethereum (ETH) ve Waves (WAVES) ile aynı sorunları ele almaktadır. Ancak platform bunu Bitcoin blok zincirinde gerçekleştirmektedir. Fark budur. Bunun bazı avantajları bulunmaktadır ama nihayetinde Counterparty (XCP), rakipleri kadar güçlü bir platform olarak da görülmemektedir.

Platform, Bitcoin ağının işlevselliği yeni ve benzeri görülmemiş şekillerde genişletmektedir. Counterparty (XCP) ile internet erişimine sahip herkes, daha önceleri maliyetli olan veya hiç mevcut olmayan araçlara erişim sağlamaktadır.

Counterparty (XCP) Toplam Arzı Nedir? XCP Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Counterparty (XCP) toplam arz miktarı 2,649,272 XCP’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 2,600,869 XCP’tir. Bununla birlikte Counterparty’nin (XCP) son 24 saatlik ticaret hacmi 563,785$ iken piyasa değeri 10,780,240$ olarak belirlenmiştir.

XCP tokeni şu anda kripto para borsalarında 4,16$ seviyesinden işlem görmektedir. Hafta içinde en düşük 4,15$ seviyesini gören XCP, en yüksek 4,84$’ı görmüştür. Ancak XCP, Ocak 2018’te ise 91,13$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.