Cosmos (ATOM) Nedir?

Cosmos (ATOM) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1125 kez okundu

Cosmos (ATOM), yeni nesil internet teknolojisinin temeli olmayı uman bağımsız blok zincirlerinden oluşan merkeziyetsiz bir ekosistemdir. All In Bits Inc. tarafından (namı diğer dba Tendermint Inc) hayata geçirilmiştir. Bitci.com olarak bu makalede Cosmos (ATOM) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Cosmos (ATOM) Nedir?

Bağımsız zincirler arasında iletişimi, ölçeklendirmeyi ve birlikte çalışmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış platformdur. “Blok zincirlerin interneti” olarak adlandırılan Cosmos, çeşitli blok zincirlerini tek bir platformda toplamayı hedeflemektedir. Ayrıca platform, blok zincir dünyasındaki neredeyse herkesin şikayetçi olduğu ve çözüm aradığı bazı sorunları da çözmeyi amaçlamaktadır. O sorunlar şunlardır: Ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik, kullanılabilirlik ve egemenlik.

Cosmos Network’te başlatılan projeler, tokenlerin kolay bir şekilde alıp satılmasını mümkün kılmaktadır. Ağ, çeşitli tiplerdeki uygulamalara özel blok zincirlerler kullanım için oluşturulan modüler bir çözüm sunucu olarak ayarlanmıştır. Ayrıca Cosmos, finansal altyapı üzerinde çalışan geliştiricilere uyarlanabilir bir araç kiti de sağlamaktadır.

Platform, 2014 yılında Jae Kwon tarafından hayata geçirilen konsensüs protokolü Tendermint’e dayanmaktadır. Ayrıca proje, blok zinciri ağlarından ekosistem yaratmayı amaçlayan Polkadot’a benzetilmektedir. Platform, bağımsız blok zincirlerinin egemenliğine öncelik vermektedir. Yani zincirler; kendi yönetişimlerine sahip olmalı ve kendi doğrulayıcılarını çalıştırmalıdır.

Cosmos (ATOM) Nasıl Çalışır?

Cosmos, kripto projelerini ve varlıkları bir araya getirerek birlikte çalışabilirlik, varlık alışverişi ve bir blok zincir interneti (IoB) sağlamaktadır. Ekip, bunu iki temel bileşen etrafında gerçekleştirmektedir. Bunlar Tendermint Core ve Inter-Blockchain Communications idir. (IBC) Bu iki birlikte Cosmos Ağı’nı oluşturmaktadır.

  • Tendertmint Core: Blok zincir geliştirme platformu görevi gören açık kaynaklı temel katmandır. Bir uygulama sahibi her kullanıcı, kendi BFT uyumlu konsensüs modeliyle birlikte kendi merkeziyetsiz ağını entegre etmek için Tendermint’i kullanılmaktadır.
  • Inter-Blockchain Communications (IBC): Tüm bireysel zincirler arasındaki iletişimi sağlayan ara bağlantı katmanıdır. Bağımsız olarak hareket etmektedir. Ancak ortak bir sistem mimarisini paylaşan bir dizi birbirine bağlı bölge oluşturmaktadır. Bu, zincirler arasında token veya varlık alışverişi için anahtar katmandır.

Cosmos, her şeyin birlikte çalışması için doğrulama merkezlerini entegre etmektedir. Merkez, Tendermint işlemlerini doğrulamak için Proof-of-Stake konsensüsünü kullanmaktadır.

ATOM Nedir?

Cosmos Ağı’nın yerel kripto para birimi ATOM’dur. ATOM sahibi olmak, kullanıcıya stake etme ve doğrulama şansı vermektedir. Ayrıca kullanıcı, yönetişim konularında oy da kullanabilmektedir. Yani aynı zamanda ATOM bir yönetişim tokenidir. Bununla birlikte işlem ücretlerinin ödenmesinde de ATOM kullanılmaktadır.

Cosmos (ATOM) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Cosmos (ATOM) toplam arz miktarı bilinmemektedir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı 292,586,163 ATOM’dur. Diğer yandan ATOM’un son 24 saatlik ticaret hacmi 246,509,881$ iken piyasa değeri 3,004,644,538$’dır.

ATOM şu anda kripto para borsalarında 10,29$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2022’de 44,45$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.