Cortex (CTXC) Nedir?

Cortex (CTXC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1684 kez okundu

Cortex kendini yapay zeka ve yapay zeka destekli dApp’leri (Merkeziyetsiz Uygualamalar) blok zincirinde çalıştırabilen ilk bilgisayar olarak tanımlamaktadır. Cortex sayesinde yapay zeka geliştiricileri, modellerini blok zincire yükleyip akıllı sözleşmelere dahil edecektir.

Cortex’in kurucusu Ziqi Chen’dir. Platformun teknik ve akademik ortakları arasında CRRC, CMET, Amazon, Mxnet, Poseidon Network, Tsinghua Üniversitesi ve Leland Stanford Junior Üniversitesi bulunmaktadır. Platformun tokeni CTXC’dir. Üstelik CTCX şu anda Binance başta olmak üzere birçok uluslararası borsada işlem göre bir tokendir.

Cortex’in (CTXC) Amacı Nedir?

Makine modeli öğrenim modellerini blok zincir üzerinde çalıştırmayı hedeflemektedir. Proje dağıtılmış ağ üzerine yüklenecek AI (Yapay Zeka) modelleri destekleyen, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir blok zincirle bunu gerçekleştirmeyi planlamaktadır.

Cortex’in temel teknolojisi CVM’dir. (Cortex Sanal Makinesi) Üstelik bu makine, EVM ile (Ethereum Sanal Makinesi) uyumludur. Proje farklı yerlerdeki yapay zeka verilerinin sistemine aktarılmasını sağlayan bir modeli benimsemektedir. Cortex, modeliyle modeli kullanan arasında bir bağ oluşturur. Ayrıca kullanıcılar bir modeli çalıştırdığında ödül sistemi devreye girecektir. Bununla birlikte hem modeli geliştirmiş olanlar hem de modeli kullanan kullanıcılar kazanç sağlamış olacaklardır.

Öte yandan platformun tokeni CTXC, kullanıcılara çeşitli imkanlar sunan bir tokendir. Kullanıcılar satın almak istedikleri hizmetleri (makineler, bulut hizmetleri vb.) CTXC tokeni vasıtasıyla satın alabileceklerdir. Ayrıca bu token, işlemler ve akıllı sözleşme yürütmelerinde ücret olarak kullanılacaktır.

Cortex’in (CTXC) Arzı ve Toplam Fiyatı

Coingecko verilerine göre Cortex, 299,792,458 CTXC’lik toplam arza sahiptir. Dolaşımdaki arz ise 189,656,488 CTXC’dir. Projenin mevcut değeri 0,292282$’dır. Ancak 30 Nisan 2018’de 2,39$’ı görmüş ve fiyat rekorunu kırmıştır. CTXC’nin piyasa değeri 55,355,769$’dır.

Proje hakkında daha fazla bilgi için Cortex’in (CTXC) resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.