Coin Burn Nedir?

Coin Burn Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
5300 kez okundu

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz Coin Burn işlemi birçok kripto para birimi tarafından tercih edilmektedir. Bu makalemizde Coin Burn nedir? ve Coin Burn yapan coinler hangileri? sorularını cevaplayacağız.

Coin Burn Nedir?

Kripto para yakma olarak da tabir edilen Coin Burn işlemi, birçok farklı amaç ile yapılmaktadır. Bu doğrultuda Coin Burn işlemi yapılan kripto paranın değerini artırması en önemli amaçlardan biridir. Bazı yatırımcılar yanlış işlem sonrasında kaybolan kripto paralar ile yakma işlemini karıştırmaktadır. Yakma işlemi sonrasında yanlış işlemin aksine yakılan miktar toplam arzdan düşülmektedir.

Coin Burn işlemini hem kuruluşlar hem de kişiler gerçekleştirebilir. Bu doğrultuda işlemi gerçekleştirmek isteyen kişi veye kuruluşların kripto para cüzdanı incelenmektedir. Ek olarak kripto para cüzdanında yakmak istenilen miktar mevcut ise işlem gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda yakılan miktar toplam arzdan düşürülmektedir.

Blockchain teknolojisi, herhangi bir işlemin teyit edilebileceği bir yapıya sahip olduğu için kripto paranın yakılıp yakılmadığı sistem üzerinden kontrol edilebilmektedir.

Ripple gibi bazı kripto para birimleri, fee adı verilen ücretlendirme için kripto para yakma işlemi gerçekleştirmektedir. ICO sürecindeki bazı kripto para birimleri ise yatırımcıların güvenini kazanmak için arz sonrasında kalan kripto paraları yakmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri girişimcilerin ICO sürecinde olan kripto para biriminin tekel olarak algılanmasının önüne geçmek istemeleridir.

Coin Burn işlemi, bazı yatırımcılar tarafından yeni bir kripto para birimi oluşturmak için kullanılmaktadır. Bir kripto para birimini yaktıktan sonra yakılan miktar kadar yeni bir kripto para birimi oluşturulabilmektedir.

Proof of Burn işlemi sayesinde kripto para birimlerinin yakılıp yakılmadığı kontrol edilmektedir. Proof of Burn algoritması, söz konusu private keyi’n yakılıp yakılmadığını teyit etmek için geliştirilmiştir. Bu işlem, blockchain tabanlı tüm kripto para birimleri için geçerlidir.

Stabil (stable) coin adı verilen sabit fiyatlı kripto para birimleri için Coin Burn işlemi büyük önem arz etmektedir. Belli bir varlığın değerine sabitlenen Stabil coinler, Coin Burn işlemi sayesinde fiyat aralığını sabit tutmaktadır.

Coin Burn yapan coinler hangileri?

BNB, Ripple, USDt, Tether gibi birçok kripto para birimi ile Coin Burn işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kripto para birimlerinde yapılan Coin Burn işlemlerinin amaçları farklılık göstermektedir. Tether ve USDt gibi Stabil coinler fiyat sabitlemek için Coin Burn işlemi gerçekleştirirken, Ripple işlem ücretleri için Coin Burn ile karşımıza çıkmaktadır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.