Chia (XCH) Nedir?

Chia (XCH) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
758 kez okundu

Chia, Chialisp adlı özel tasarlanan program dilini ve PoST isimli yeni fikir birliği mekanizmasını kullanan katman 1 blok zinciridir. Bitci.com olarak bu makalede Chia (XCH) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Chia (XCH) Nedir?

Kripto para kullanımı nakitten daha kolay ve kaybetmeyi daha zor hale getirmek için tasarlanmıştır. Bu niyetle tasarlanan bir kripto para birimi ve blok zincir akıllı işlem platformu olarak da anlandırılmaktadır. 2017 yılında BitTorrent’in de kurucusu olan Bram Cohen tarafından kurulmuştur.

Platform, blok zincirinin Bitcoin kadar güvenilir oluşuyla övünmektedir. Ancak konsensüs mekanizması sebebiyle enerjinin sadece bir kısmı kullanılabilmektedir. Blok zincirinin ilk beta sürümü 2020’de yayınlanırken ana ağ lansmanı ise Mart 2021’de gerçekleşmiştir.

Chia’nın (XCH) Özellikleri Nelerdir?

  • Güvenli: Chia, 2009’dan bu yana Nakatomo Konsensü’nü kullanan yaklaşık 350,000 düğümle şimdiye kadarki en merkeziyetsiz blok zinciridir. Chialisp zincir programlama ortamı, çok daha denetlenebilir ve güvenlikli olmakla birlikte tam özelliklidir.
  • Uyumlu: Platform, yeni nesil blok zincirlerinin vaadini yerine getirmek için mevzuata uyumlu olması gerektiğine inanmaktadır. Chia’nın yerel para birimi XCH, Chia tarafından hiçbir zaman para karşılığında satılmamıştır.
  • Sürdürülebilir: Yenilikçi Proof of Space ve Time konsensüsüyle Chia; Bitcoin’in yıllık enerji tüketiminin %0,16’sını ve Ethereum’un %0,36’sını kullanmaktadır. Ek olarak platform, e-atığı azaltan ve sabit disklerin ikinci kullanımını teşvik eden Circular Drive Intiative’in bir parçasıdır.

Chia’yı (XCH) Benzersiz Yapan Nedir?

Chia (XCH), Proof of Space benzeri mekanizmaları kullanan ilk protokol değildir. Storj, Burst, SIA ve Filecoin de HDD ve SSD kullanımına güvenmektedir. Bu projelerin her bizi çözümler sunarken Chia ise Ethereum gibi geniş bir ağ olmayı hedeflemektedir.

Platform, Chialisp isimli yeni geliştirilen bir akıllı sözleşme programlama diline sahiptir. Bu programlama dili Chia’nın merkeziyetsiz borsalar gibi kendi DeFi uygulamalarını oluşturmak için kullanılmaktadır.

Chia’nın (XCH) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Chia (XCH) toplam arz miktarı 25,586,201 XCH’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 4,586,199 XCH’tir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 5,820,247$ olan platformun piyasa değeri 195,515,747$’dır.

XCH tokeni şu anda kripto para borsalarında 42,59$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2021’de 1,645$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.