Chainlink (LINK) Nedir?

Chainlink (LINK) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
669 kez okundu

Chainlink (LINK) blok zincirlerini; olaylar, veri akışları ve blok zincirine özgü olmayan ödeme yöntemleri gibi gerçek dünya veri kümelerine bağlayan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Bitci.com olarak bu makalede Chainlink (LINK) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Chainlink (LINK) Nedir?

Blok zincir dışındaki işletmelerin blok zincir platformlarıyla güvenli bir şekilde bağlantı kurmasını sağlayan platformdur. Chainlink; blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmeleri maç skorları veya hisse senedi gibi harici verilerle birleştiren ara katman yazılımıdır. Yani blok zincirine özgü olmayan bilgiler, merkezi olmayan bir oracle sayesinde blok zincirine iletilebilmektedir.

Chainlink (LINK), geleneksel verilerle blok zincir teknolojisinin geleceği arasındaki boşlukları doldurabilmektedir. Çünkü platform, akıllı sözleşmelerin gerçek dünya bilgileriyle arayüz oluşturmalarını sağlamaktadır. Bu da onların önemli veri kaynaklarına erişim sağlamalarına olanak tanımaktadır. Bu şekilde platform, herhangi bir blok zincirinde güvenilir ve dayanıklı girişler ve çıkışlar sunabilmektedir. Ayrıca protokol, verilerin doğruluğunu ve güvenirliğini sağlamak için de bazı mekanizmalara sahiptir.

LINK Nedir?

Platformun yerel kripto para birimi LINK’tir. Chainlink, sistem içerisindeki düğüm operatörlerine ödeme yapmak için LNK tokenini oluşturmuştur. LNK tokeninin değeri ve talebi, Chainlink’e zincir dışı hizmetler sağlamak için mevcut düğüm operatörlerinin sayısından türetilmektedir. Ayrıca token, ağın akıllı sözleşme anlaşmalarını teminat altına almada da kullanılmaktadır.

Chainlink (LINK) Nasıl Çalışır?

Platform, zincir dışı ve zincir üstü kaynaklar arasındaki boşlukları kapatacağından dikkate alınması gereken iki faktör bulunmaktadır. Bunlar zindir dışı ve üstü altyapılardır.

Zincir dışı kaynaklar; Chainlik’in dışında bulunan ve harici blok zincirine bağlı düğümlerdir. Bu çalışmalar, kullanıcıdan talep edilen verilerin toplanmasıyla yapılmaktadır. Diğer yandan zincir içi kaynaklar ise; blok zincire gönderilen zincir dışı veriler için kullanıcı isteklerini dikkate alıp bunları işlemektedir. Son adımda istekler uygun akıllı sözleşmeye yönlendirilmektedir.

Chainlink’in (LINK) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Chainlink (LINK) maksimum ve toplam arzı 1,000,000,000 LINK’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 467,099,986 LINK’tir. Bununla birlikte LINK’in son 24 saatlik ticaret hacmi 1,132,776,138$ iken piyasa değeri 3,668,578,388$’dır.

LINK token şu anda kripto para borsalarında 7,85$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2021’de 52,70$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.